Robert Schuman uznawany jest za jednego z założycieli Unii Europejskiej, a z pewnością za jedną z najważniejszych postaci w historii integracji europejskiej. Dziś w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej życiu i działalności Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana, którą przygotował Instytut Myśli jego imienia. W wydarzeniu udział wziął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
W ramach Instytutu Myśli Schumana działa Towarzystwo – otwarta wspólnota braci i sióstr (robertanie), którzy na co dzień realizują ideę tego wybitnego polityka poprzez aktywne funkcjonowanie i podejmowanie konkretnych dzieł w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym, oświatowym, naukowym i politycznym.
- Robert Schuman napisał, że „Nigdy nie dość powtarzać, że zjednoczenie Europy nie dokona się ani wyłącznie, ani przede wszystkim dzięki instytucjom europejskim; ich powstanie poprzedzi rozwój myśli i poczucia solidarności” oraz że „Myślący Europejczyk nie może się cieszyć lub być złośliwym w obliczu nieszczęścia bliźniego swego i wszyscy powinniśmy jednoczyć się na dobre i złe, znosząc wspólny los i niosąc solidarnie wspólne ciężary.” W obecnym czasie słowa te mają szczególnie ważną wymowę. Warto o nich przypominać - powiedział podczas uroczystości wojewoda Michał Zieliński.
W 1993 roku powstała Unia Europejska, której głównym celem stało się wspólne działanie gospodarczo-polityczne oraz integracja krajów Europy. Warto jednak zaznaczyć, że jej początki sięgają lat 50-tych, kiedy to Francja, Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg podpisały traktaty rzymskie – umowy międzynarodowe traktujące o europejskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej i energii jądrowej. Jednym z ojców-założycieli Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO jest Robert Schuman - francuski polityk, mąż stanu, jeden z kluczowych postaci w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich. Jest on autorem - we współpracy z Jeanem Monnetem - planu Schumana, opublikowanego 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.
- Bardzo dziękuję Instytutowi Myśli Schumana, za stworzenie kolejnej okazji do zaprezentowania ważnej karty naszej - bo europejskiej historii – podkreślił wojewoda wielkopolski.
Wspólne działanie w ramach integracji europejskiej jest ważne. Polska od 2004 r. jest członkiem Unii Europejskiej. Wspólnota, którą tworzy 27 państw i 450 mln ludzi, dla każdego otwiera ogromne możliwości. U podstaw jej tworzenia legły wartości - wywodzące się z filozofii i demokracji greckiej, prawa rzymskiego i tradycji chrześcijańskiej, które należy umacniać.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą, która w sposób zwięzły, przystępny i kompleksowy przedstawia postać Roberta Schumana, jego dokonania oraz tło historyczne wydarzeń.