W kwietniu Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole obchodził 18-lecie swojej działalności. To wyjątkowe miejsce, w którym dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną znajdują profesjonalną opiekę i pomoc konieczną w przystosowywaniu do funkcjonowania w społeczeństwie. Wojewodę Michała Zielińskiego w uroczystości reprezentowała I wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole realizuje zadanie zlecone gminie przez administrację rządową, jakim jest prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Jest ośrodkiem wsparcia pobytu dziennego dla osób przewlekle psychicznie chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem ogólnym jego działalności jest zapewnienie oparcia społecznego, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego życia osób w nim przebywających, podnoszenie poziomu zaradności życiowej, sprawności psychofizycznej, przystosowanie do prawidłowego funkcjonowania społecznego w środowisku oraz przeciwdziałanie izolacji społecznej. Uczestnicy ŚDS mają zapewnioną psychologiczną oraz psychiatryczną opiekę zdrowotną, a także rehabilitację społeczną.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole jest miejscem szczególnego wsparcia, pełnym radości i uśmiechu. Sprawnie działa już od 18 lat rzetelnie realizując powierzone zadania, organizując szereg wydarzeń i wycieczek dla swoich podopiecznych, m. in. warsztaty wielkanocne z udziałem pani Teresy Brzoskiej czy wycieczkę do biblioteki miejskiej w Kole – „Poprzez książkę poznajemy świat i ludzi.
Podczas spotkania wicewojewoda Niestrawska odczytała list gratulacyjny wojewody wielkopolskiego Michał Zielińskiego
- Misją środowiskowych domów samopomocy jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której uczestnicy rozwijają swoje talenty, zdobywają przydatne umiejętności i uczą się, jak w pełni korzystać z życia w społeczeństwie. Ksiądz Mieczysław Maliński mówił, że „miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka” – wieloletnia działalność ŚDS w Kole jest dowodem na to, że troska ta, rozumiana jako wsparcie, aktywizacja, terapia i mądre towarzyszenie w rozwoju, przynosi wyjątkowe efekty.
- Wszystkim Uczestnikom Domu życzę, by zawsze towarzyszyła Wam wiara w przychylność losu i ludzką życzliwość. Szczególne podziękowania przekazuję Pani Kierownik i Pracownikom Domu, którzy z profesjonalizmem i empatią podchodzą do codziennych wyzwań w swojej pracy i niosą pomoc drugiemu człowiekowi – dodała wicewojewoda Aneta Niestrawska.
W ramach spotkania odbyły się pokazy artystyczne, a o oprawę muzyczną zadbali Pani Alicja Stegenta i Pan Hieronim Stegenta.