13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku stan wojenny. Na polskich ulicach pojawili się żołnierze i czołgi. Podczas jego trwania internowano znaczną część przywódców, członków, działaczy oraz intelektualistów związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Pamięć ofiar stanu wojennego uczcili dziś politycy, samorządowcy, związkowcy, kombatanci oraz poznaniacy.
W trakcie tych ponurych dni w historii naszego kraju życie straciło 100 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach. W Wielkopolsce w wyniku reżimu, brutalności i bezprawnego działania ZOMO, Służby Bezpieczeństwa i milicji życie stracili m.in. 29-letni dziennikarz Wojciech Cieślewicz, 19-letni uczeń technikum Ogrodniczego Piotr Majchrzak czy 48-letni ojciec Honoriusz.
W obchodach wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w intencji zamordowanych lub represjonowanych w stanie wojennym w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Następnie odbyło się wspólne złożenie kwiatów w krużgankach klasztoru pod tablicą ofiar stanu wojennego oraz pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Wojewoda wielkopolski złożył również wiązanki kwiatów w miejscach pamięci ofiar stanu wojennego: pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pod tablicą Wojciecha Cieślewicza, pod głazem Piotra Majchrzaka i pod głazem ojca Honoriusza. Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce jest szczególną datą w historii Polski. Przypomina wytrwałość i odwagę prostych ludzi o wolność i niepodległość z komunistycznym systemem.
W ramach pamięci i solidarności z ofiarami zbrodniczego reżimu i ich rodzinami Instytut Pamięci Narodowej przygotował kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcja nawiązuje do Wigilii Bożego Narodzenia 1981 roku, kiedy zachęcano do postawienia w oknach symbolicznych świateł wolności. Do wzięcia udziału w geście solidarności z Polakami namawiał w bożonarodzeniowym orędziu Ronald Reagan i święty Jan Paweł II. Tamtej zimy świece zapłonęły w polskich domach, w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie jako sprzeciw wobec bezprawnym działaniom komunistycznej władzy. W 41. rocznicę wojewoda wielkopolski zapalił symboliczną świeczkę w oknie Urzędu Wojewódzkiego. Jest to gest pamięci i wyrażenia szacunku dla zamordowanych i prześladowanych.