Administracja rządowa koordynatorem pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Treść archiwalna

Z chwilą wybuchu wojny na Ukrainie miliony naszych sąsiadów opuściły swoją ojczyznę i zagościły u nas, w Polsce. Chęć pomocy była i jest dla nas oczywista. Administracja rządowa od samego początku tego konfliktu jest koordynatorem tego wsparcia, które odbywa się na wszystkich szczeblach. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona tym zagadnieniom. W wydarzeniu wzięła udział wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Rząd Polski od samego początku konfliktu pomaga i stara się zapewnić bezpieczeństwo przybyłym obywatelom z Ukrainy. Sytuacja ta wciąż generuje nowe wyzwania przed społeczeństwem. Administracja rządowa stara się odpowiadać i odpowiednio reagować na stale zmieniającą się sytuację uzgadniając problematyczne zagadnienia. Tematem spotkania było omówienie sytemu rejestracji stanu cywilnego na Ukrainie oraz skuteczność obcych orzeczeń sądowych i administracyjnych – ich zasadność i uznanie z perspektywy urzędów stanu cywilnego w Polsce. W swoim przemówieniu wicewojewoda podkreśliła znaczenie wyzwań stojących przed urzędami stanu cywilnego w Wielkopolsce

– Jako I Wicewojewoda Wielkopolski nadzoruję bezpośrednio wydział Spraw Obywatelskich, mam zatem świadomość wyzwań, które związane są z tym obszarem. Wyzwań, których jak doskonale wiemy w ostatnim czasie przybywa. Również dlatego ta konferencja jest tak ważna. Bardzo dziękuję kierownikom i pracownikom Urzędów Stanu Cywilnego z Wielkopolski za tak liczny udział w konferencji – mówiła.

Zagadnienia, które zostały poruszone podczas konferencji to m.in. organizacja sytemu rejestracji stanu cywilnego na Ukrainie, w szczególności:

- ukraińskie dokumenty stanu cywilnego - prezentacja i omówienie; wymiana dokumentów z zakresu rejestracji stanu cywilnego w obrocie międzynarodowym; wymiana informacji w zakresie rejestracji stanu cywilnego,

- elektroniczna rejestracja stanu cywilnego na Ukrainie,

- podstawowe zasady prawa rodzinnego Ukrainy,

- ocena i wartość dowodowa aktów stanu cywilnego sporządzonych na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy,

- zagadnienia filiacyjne w rejestracji stanu cywilnego z udziałem obywateli Ukrainy,

- transliteracja i transkrypcja pisma w rejestracji stanu cywilnego obywateli ukraińskich,

- legalizacja urzędowych dokumentów zagranicznych i zwolnienie z legalizacji.

Pomoc obywatelom Ukrainy przybywających do Polski w związku z konfliktem zbrojnym była również głównym tematem spotkania z zaangażowanymi instytucjami i organizacjami zorganizowanego w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Poznaniu.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, Poznańskiego Centrum Świadczeń, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Miasta Poznania, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, Migrant Info Point, Caritas Poznań oraz Centrum PISOP.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń,  informacji o formalnościach, prawach  i obowiązkach związanych z pobytem uchodźców z Ukrainy na terenie województwa wielkopolskiego oraz wyjaśnienia wątpliwości i trudności, z jakimi spotykają się uchodźcy i instytucje zaangażowane w ich obsługę.

Podczas spotkania zaprezentowano również założenia projektu „Wielkopolska – Wspólna Przyszłość” wspófinansowanego z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, realizowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego od listopada br. w partnerstwie z Caritas Poznań, Stowarzyszeniem Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu. W ramach projektu przewidziano szereg działań integracyjnych na rzecz uchodźców z Ukrainy m.in. punkty informacyjno – doradcze, cykl wydarzeń informacyjno – konsultacyjnych, wydarzenia adaptacyjne, kursy języka polskiego oraz wsparcie materialne dla uchodźców z Ukrainy.

Przemowa I wicewojewody Anety NiestrawskiejZaproszeni prelegenciWykładWspólne zdjęcieI wicewojewoda Aneta NiestrawskaSłuchacze konferencjiKonferencja Aktualne problemy w zakresie rejestracji stanu cywilnego, teoria i praktykaAdministracja rządowa koordynatorem pomocy dla uchodźców z UkrainyAdministracja rządowa koordynatorem pomocy dla uchodźców z UkrainyAdministracja rządowa koordynatorem pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Autor: Jarosław Władczyk
Data utworzenia: 06.12.2022
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 09.01.2023 - 10:05