Dziś uruchomiony został kolejny punkt miejsca tymczasowego pobytu dla osób przybyłych z Ukrainy na Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. Podczas briefingu prasowego wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podsumował dotychczasowe działania w ramach pomocy obywatelom Ukrainy.
Na Dworcu Głównym w Poznaniu funkcjonuje punkt informacyjny dla przybyszy z Ukrainy, który powstał we współpracy z PKP S.A. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy m.in. z ZHR.
Niedaleko od niego znajduje się punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie odpowiednie służby dbają o to, żeby Ukraińcy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania. Punkt powstał we współpracy z Grupą MTP oraz Miastem Poznań. Od początku działalności punktu trafiło do niego ponad 3,2 tys. osób.
- Skala napływu osób z Ukrainy, które uciekają przed wojną jest olbrzymia, w związku z czym zwiększamy bazę noclegową, która jest potrzebna do tego, aby te osoby, które docierają do Poznania, Wielkopolski miały schronienie - mówił podczas briefingu wojewoda wielkopolski.
Na Politechnice Poznańskiej utworzono punkt noclegowy, który jest przedłużeniem punktu recepcyjnego. Oferuje on 300 miejsc. Kolejnym punktem wspierającym punkt recepcyjny są pawilony 7A i 7 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, które wcześniej służyły jako szpital tymczasowy, który jest stopniowo wyłączany z użytku w związku ze spadkiem zachorowań na COVID-19. W obydwóch pawilonach łącznie przewidzianych jest 700 miejsc dla uciekinierów z Ukrainy.
- Musimy jednak myśleć dalej. Wiemy, że ten napływ osób z Ukrainy będzie coraz większy, co wynika też z ewakuacji kolejnych ukraińskich miast. To przenosi się na liczbę osób, które docierają do Polski i udają się wgłąb Wielkopolski - dodał wojewoda. - Stąd też kolejne miejsca, które będą i są już tworzone w Poznaniu i w Wielkopolsce.
Na Hali Widowiskowo-Sportowej Arena docelowo zostanie utworzonych do 1000 miejsc noclegowych. Dziś w godzinach wieczornych punkt przyjmie pierwsze osoby.
Oprócz tego w całej Wielkopolsce rząd, za pośrednictwem wojewody, utworzył w całym województwie blisko 2 tys. miejsc noclegowych w 25 ośrodkach.
Wojewoda podsumował również działania w ramach pomocy humanitarnej. Centralnym koordynatorem w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.
Podczas briefingu wojewoda podziękował za sprawną współpracę obecnym: Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Mariuszowi Wiśniewskiemu, Prezesowi Grupy MTP Tomaszowi Kobierskiemu, rektorowi Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Teofilowi Jesionowskiemu oraz Dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk. Zbigniewowi Targońskiemu.
- To bardzo ważne, aby podkreślać tę współpracę zarówno z samorządami, jak i wszystkimi instytucjami i organizacjami, że razem wspólnie organizujemy ten pobyt dla uciekinierów z Ukrainy i chcemy, aby byli oni jak najlepiej w Wielkopolsce przyjęci - podkreślił wojewoda.