O nowych zasadach przyznawania świadczeń w programie "Dobry Start" mówili dziś podczas briefingu prasowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wiceprezes ZUS Mariusz Jedynak.
15 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego zasady naboru wniosków do programu "Dobry Start" na rok szkolny 2021/2022. Zgodnie z nimi od teraz wnioski można składać tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Program "Dobry Start" to dofinansowanie w kwocie 300 zł na wyprawkę szkolną dla ucznia do 20 roku życia, w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności do 24 roku życia.
- Epidemia koronawirusa pokazała nam, że skuteczne zarządzanie państwa to wprowadzanie usług cyfrowych, elektronizacja i automatyzacja procesów. Dobrym przykładem jest tutaj bon turystyczny, którego świadczenie jest obsługiwane wyłącznie drogą elektroniczną czy dodatek solidarnościowy, dla osób, które utraciły pracę. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i szybkość realizacji - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Nabór według nowych zasad rusza zgodnie ze stałym harmonogramem - 1 lipca i zakończy się 30 listopada.
W Wielkopolsce w 2020 roku na realizację programu wydatkowano 135 mln zł. - Wypłacono ponad 438 tysięcy świadczeń, z czego blisko 300 tysięcy trafiło do dzieci w szkołach podstawowych - mówił wojewoda Michał Zieliński. Liczba wniosków dotyczących świadczenia "Dobry start" wyniosła ponad 316 tysięcy, z czego w drodze elektronicznej ponad 217 tysięcy (ok. 68 %).
- Właśnie dzisiaj dyrektorzy oddziałów regionalnych ZUS z Poznania, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego podpisali porozumienia z Pocztą Polską oraz z KRUS-em, po to, aby w ramach obszaru województwa udostępnić ponad sto dodatkowych jednostek, w których dyżury będą pełnić pracownicy ZUS - poinformował wiceprezes ZUS Mariusz Jedynak.
W ramach tych dyżurów pracownicy ZUS będą zakładać profile dla osób, które takich nie mają. Będą również pomagać w wypełnieniu wniosku.