Na temat organizacji Punktów Szczepień Masowych na terenie wielkopolskich powiatów rozmawiali dziś z samorządowcami wojewoda Michał Zieliński, wicewojewoda Aneta Niestrawska, dyrektor Wojewódzkiego Oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz oraz pełnomocnik wojewody ds. punktów szczepień masowych Marcin Karpiński.
W związku z planowanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19, dostarczonych do Polski, niezbędne jest zwiększenie potencjału szczepień powszechnych.
Nowe Punkty Szczepień Masowych będą tworzone przez samorządy w uzgodnieniu z wojewodami oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Stoimy przed wielkim wyzwaniem - pokonanie pandemii Covid-19 jest - tak jak powiedział ostatnio premier Mateusz Morawiecki - jest polską racją stanu. Od wielu miesięcy mierzymy się z wielkimi wyzwaniami - na każdym szczeblu - samorządowym, wojewódzkim, centralnym - potrzeba wielu rąk ludzkich, by realizować zadania, by zapewniać Wielkopolanom bezpieczeństwo zdrowotne. Nasza dobra współpraca na tym polu daje nadzieję na pokonanie tego niewidzialnego i niezwykle groźnego przeciwnika. Ta rzetelna współpraca - ponad podziałami - musi nam w tych trudnych dniach przyświecać, aby Wielkopolan przeprowadzić przez ten proces sprawnie i bezpiecznie. Zwracamy się z apelem do podmiotów leczniczych, aby zgłaszały się do właściwych sobie samorządów i dzieliły się swoim już wielomiesięcznym doświadczeniem w kwestii szczepień - mówił wojewoda Michał Zieliński.
- Docelowo dążymy do tego, aby w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) funkcjonowały co najmniej dwa duże punkty szczepień. Jeden, prowadzony przez Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą - najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień oraz drugi - organizowany od podstaw i prowadzony właśnie przez Państwa Samorządowców we współpracy z PWDL jako Punkt Szczepień Masowych - np. w domu kultury, hali widowiskowej, namiocie, punkcie drive-thru - dodała wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Punkty Szczepień Masowych planowo mają zostać uruchomione w drugiej połowie kwietnia.