Pierwsza w tym roku przysięga terytorialsów z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyjęta została podczas obchodów oficjalnego święta jednostki. Wydarzenie odbyło się z udziałem wicewojewody wielkopolskiego Macieja Bieńka oraz wicewojewody lubuskiego Wojciecha Perczaka.
Podczas oficjalnej uroczystości na terenie koszar 151. Batalionu Lekkiej Piechoty w Skwierzynie (województwo lubuskie), kilkudziesięciu terytorialsów wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej, tym samym zobowiązując się do obrony kraju i budowania naszego bezpieczeństwa. Na placu jednostki odbyło się także mianowanie na pierwszy stopień podoficerski i wręczenie odznak pamiątkowych wyróżniającym się w służbie żołnierzom.
W związku z obchodzonym świętem patronalnym brygady, które przypada 26 stycznia i upamiętnia złożenie przed 100-laty przysięgi przez żołnierzy wojsk wielkopolskich, wicewojewoda Maciej Bieniek przekazał życzenia i gratulacje na ręce dowódcy 12 WBOT, pułkownika Rafała Miernika - tak dla żołnierzy, jak i cywilnych pracowników wojska. - Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy jedno - troska o dobro Ojczyzny - podkreślił. Wicewojewoda wszystkim przyjętym w szeregi 12 WBOT życzył wytrwałości na dalszych etapach szkolenia umiejętności w Wojskach Obrony Terytorialnej - najmłodszym, piątym rodzaju polskich sił zbrojnych.
Wojska terytorialne są istotną częścią nowoczesnego i skutecznego systemu bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach 12 WBOT przeszła sprawnie z modelu szkoleniowego na działania przeciwkryzysowe i - prócz współpracy z wojskami operacyjnymi - intensywnie wspiera walkę z pandemią koronawirusa. - Trzecie święto brygady odbywa się w bardzo szczególnych warunkach. Od roku cały świat walczy z pandemią. Dla nas ta walka zaczęła się w marcu ubiegłego roku. Jestem dumny ze wszystkich żołnierzy brygady, którzy nie szczędząc czasu pomagają bliźnim, obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział podczas dzisiejszego święta dowódca brygady, pułkownik Rafał Miernik.
12 WBOT powstała w 2018 roku i jest jednostką, która w sposób szczególny nawiązuje do tradycji powstańców wielkopolskich oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946. Jej patronem został gen. bryg. Stanisław Taczak, pierwszy dowódca powstania. W szeregach wielkopolskich terytorialsów służy już ponad 1800 żołnierzy. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą obecnie trzy bataliony lekkiej piechoty - z siedzibami w Śremie, Lesznie oraz w Skwierzynie w województwie lubuskim.
fot. Jakub Monterial, 12 WBOT