- Jest to dzień szczególnie ważny dla wspólnoty samorządowej w Poznaniu - mówiła podczas konferencji wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. Zawarto porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości, na mocy którego miastu Poznań zostaną przekazane grunty na budowę szkoły i mieszkania. Cieszę się, że współpraca między administracją rządową, rządem, który dziś reprezentuje wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, jest tak owocna dla naszego regionu.
- W Poznaniu wydarzyły się dwie ważne rzeczy: bezpłatne przekazanie przez KZN gruntu pod budowę szkoły, a w dalszej perspektywie budowa mieszkań na wynajem. Jest to niezwykle istotna inicjatywa i początek szerszej współpracy, którą, mam nadzieję, będziemy kontynuować - podkreśliła wiceminister Anna Kornecka. - Posiadanie mieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Obowiązkiem każdego rządu jest zadbać o to, by ta potrzeba była realizowana. Przejawem troski o sytuację mieszkaniową Polaków jest przygotowany przez MRPiT pakiet mieszkaniowy. Składa się on z części społecznej i rynkowej. Narzędzia wprowadzane w ramach pakietu muszą być jak najbardziej przyjazne dla gmin, tak by miały jak największy komfort w ich wykorzystywaniu i w jak największym stopniu widziały w nich szanse rozwoju swoich lokalnych społeczności.
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przedstawiciel KZN, wiceprezes Jarosław Pucek i zastępca prezydenta miasta Poznania Bartosz Guss, w obecności wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej, posła Bartłomieja Wróblewskiego oraz wicewojewodów: Anety Niestrawskiej i Macieja Bieńka podpisali porozumienie, które przybliża zakończenie procedury przekazania terenów przeznaczonych na budowę szkoły podstawowej na Strzeszynie.
Tym samym ustalono, że miasto otrzyma od KZN działkę pod placówkę edukacyjną oraz - w ramach wsparcia działań KZN - Poznań wniesie aportem do Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego grunty przy ulicy Żelaznej, gdzie powstaną nowe mieszkania na wynajem.
- To porozumienie, które jest podwójnie korzystne dla mieszkańców miasta - wyjaśnia Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Rodzice będą mogli posłać dzieci do nowej szkoły, o której powstanie miasto zabiegało od lat. Ale skorzystają też inni poznaniacy, bo na gruncie, jaki Miasto przekaże PTBS, powstaną nowe mieszkania czynszowe na wynajem.
- Pamiętajmy, że tylko jednym elementem współpracy KZN - Poznań jest przekazanie nieruchomości na cele edukacyjne, będziemy dalej prowadzić inwestycje w ramach budownictwa mieszkaniowego. Poznański TBS jest jednym z lepszych w kraju, co oznacza że KZN będzie go mogło wspomóc głównie finansowo - podkreślił wiceprezes KZN Jarosław Pucek. - Dziś mamy same dobre wiadomości: powstanie szkoły poprawi komfort życia mieszkańców Strzeszyna. To pierwszy z wielu kroków, który chcemy zrobić wspólnie z samorządem. Taka jest nasza idea współpracy. Nie da się stworzyć dobrej polityki państwa bez współpracy z samorządem. Mam nadzieję, że już dziś nikt nie powie, że Poznań jest gorzej traktowany niż inne samorządy.
Miasto wybuduje szkołę wraz z towarzyszącą infrastrukturą na gruntach otrzymanych nieodpłatnie od KZN. Działka przekazana przez KZN to nieruchomość położona w Poznaniu, na Strzeszynie, o łącznej powierzchni ponad 13 ha. Wkrótce rozpoczną się tam prace przygotowawcze do przyszłej zabudowy. Zaplanowano już wykonanie niezbędnych badań geotechnicznych, geodezyjnych oraz inwentaryzację drzew.
Natomiast KZN intensyfikuje swoje działania w kierunku rozwoju budownictwa czynszowego przy ulicy Żelaznej w Poznaniu. Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS), przy wsparciu KZN, będzie mogło realizować inwestycje mieszkaniowe na gruntach samorządowych przy ulicy Żelaznej, wniesionych aportem do PTBS.
Jednocześnie KZN i Miasto Poznań deklarują dalszą współpracę w zakresie wzajemnej regulacji praw do nieruchomości innych niż te na Strzeszynie i ulicy Żelaznej w Poznaniu, w ramach realizacji zadań ustawowych KZN i zadań własnych jednostki samorządu gminnego.