Dodatkowy peron na stacji Poznań Główny zwiększy możliwości obsługi pasażerów. Dostęp do pociągów ułatwi rozbudowywane przejście podziemne. Na poprawę warunków podróży PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły około 108 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2022 roku. Na stacji Poznań Główny już widać konstrukcję nowego peronu. Ponad 400-metrowy obiekt zwiększy możliwości stacji.
- Stacja Poznań Główny to niezwykle ważny punkt na kolejowej mapie Polski. Tu krzyżują się liczne połączenia, czy to w kierunku Berlina, Szczecina, Warszawy czy Wrocławia. Dlatego naszym celem i zadaniem jest praca nad tym, by funkcjonalność tej stacji była na jak najwyższym poziomie. Dziś wizyta techniczna pokazała postęp prac przy budowie nowego peronu 3A i rozbudowie przejścia podziemnego - powiedział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
Peron będzie dostępny dla wszystkich podróżnych. Przewidziano ruchome schody, windę, zadaszenie, ławki i jasne oświetlenie. System informacji głosowej i wizualnej ułatwi orientację w podróży. Przebudowa układu torowego, dobudowa toru i rozjazdów po wschodniej stronie stacji, zapewnią sprawną obsługę pociągów.
- Dodatkowy peron na stacji Poznań Główny to dogodniejszy dostęp do kolei. Inwestycja zwiększy sprawność i atrakcyjność podróży pociągiem zarówno w codziennych dojazdach do szkoły i pracy jak i podróżach dalekobieżnych. Przedsięwzięcie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. związane ze zwiększaniem roli kolei w aglomeracjach - powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Rozbudowane o ponad 250 m przejście pod torami poznańskiej stacji ułatwi drogę do pociągów. Poprawi się połączenie dworca z peronami po wschodniej i zachodniej stronie stacji oraz komunikacja z dworcem PKS, przystankami komunikacji miejskiej oraz centrum handlowym. Dzięki windom z tunelu na nowy peron i do budynku dworca, dogodny dostęp do kolei zyskają wszyscy podróżni.
W przejściu zrobiono już blisko 70 proc. prac konstrukcyjno-budowlanych. Wykonywana jest izolacja ścian oraz montaż odwodnienia. Przy budowie nowego peronu i rozbudowie przejścia podziemnego codziennie pracuje kilkadziesiąt osób. Wykorzystano już niemal 90 betoniarek, czyli ok. 800 m3 betonu. Do zbrojenia użyto 30 ton stali. Z placu budowy wywieziono blisko 900 wywrotek ziemi - to ok. 14 tys. ton. Prace nie wpływają na kursowanie pociągów.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za ok. 108 mln zł ze środków budżetowych. Zadanie „Dobudowa peronu na stacji Poznań Główny wraz z przebudową przejścia podziemnego” jest częścią większego projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Podróżni skorzystają z efektów prac w 2022 roku.