- To prawdziwe święto demokracji, zachęcam wszystkich Wielkopolan do uczestnictwa w wyborach, możemy tylko zyskać - przekonywał dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podczas konferencji prasowej dotyczącej II edycji "Bitwy o wozy" zorganizowanej w siedzibie delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. Tym razem do rozdania jest 49 wozów strażackich. Po jednym dla gminy z każdego byłego województwa - pilskiego, poznańskiego, leszczyńskiego, kaliskiego i konińskiego.
Bitwa o wozy jest akcją profrekwencyjną, której celem jest propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
Konferencje poświęcone II edycji "Bitwy o wozy" - akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyły się także w regionie. W delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koninie oraz Pile w imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka wicewojewodowie Aneta Niestrawska oraz Maciej Bieniek zachęcali mieszkańców do aktywnego włączenia się w sprawy naszych małych wspólnot.
Także w delegaturze urzędu w Lesznie wojewoda Łukasz Mikołajczyk zachęcał do wzięcia udziału w akcji oraz podkreślał, że środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów bojowych dla 49 gmin. - Rozmawiałem dziś ze strażakami i jesteśmy zgodni, że tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego jeszcze raz zachęcam wszystkich do pójścia w niedzielę na wybory i danie szansy swojej gminie na wygranie nowego wozu strażackiego o wartości 800 tysięcy złotych - mówił wojewoda.
Dzięki środkom pochodzącym między innymi z MSWiA strażacy-ochotnicy z całej Polski otrzymają w tym roku prawie 600 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim - ponad 60 tys. druhen i druhów.