Fortepian Bösendorfer z 1882 roku, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki u polskiego pianisty, kompozytora i pedagoga Teodora Leszetyckiego, wrócił do Polski. Jego uroczystą prezentację uświetnił koncert w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu w wykonaniu profesora Huberta Rutkowskiego.
Znaczenie instrumentu dla kultury narodowej podkreślił w swoim wystąpieniu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. - Dla nas, Wielkopolan, ma on szczególne znaczenie, bo grał na nim Ignacy Jan Paderewski, czyli człowiek, który tchnął ducha zwycięstwa w uczestników Powstania Wielkopolskiego - mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann. Słowa podziękowania skierował do wszystkich instytucji oraz osób zaangażowanych w pozyskanie historycznego instrumentu, a zwłaszcza obecnego na koncercie ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, kierownictwa PKN ORLEN oraz ORLEN Deutschland. Uroczystość uświetnili swoją obecnością także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Instrument, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został zakupiony przez Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego i był przechowywany w Hamburgu. Z inicjatywy ambasadora Polski w Berlinie profesora Andrzeja Przyłębskiego oraz kierownictwa PKN ORLEN i ORLEN Deutschland GmbH, fortepian został przewieziony z Hamburga do Poznania, gdzie trafił do poznańskiej Akademii Muzycznej.
Podczas uroczystości przekazania instrumentu, w Auli Nova Akademii Muzycznej, wystąpił z recitalem profesor Hubert Rutkowski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego a jednocześnie znakomity pianista, pedagog i popularyzator polskiej muzyki, podążający ścieżką wielkiego patrona. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany podczas uroczystości medalem „Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył profesorowi ambasador Polski w Berlinie Andrzej Przyłębski.