Od 1 maja przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu można oglądać wystawę plenerową pt. „Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość”. Ekspozycję, która w naszym regionie jest pokazywana po raz pierwszy zorganizował poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowanych chronologicznie, pokazane zostały najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcję kościuszkowską, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.
Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej znamiennych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak: Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak np. ksiądz Stanisław Brzóska, czy Leon Prauziński.
Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.
Wystawa przed wejściem głównym do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu będzie prezentowana przez trzy najbliższe tygodnie, do 17 maja br.