Pomoc dla rolników

Treść archiwalna

O jak najszybsze zgłaszanie do gmin strat spowodowanych przymrozkami apeluje wicewojewoda Przemysław Pacia. Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z posłem Piotrem Walkowskim, prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz członkiem zarządu województwa wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim, aby omówić sytuację w rolnictwie po wiosennych mrozach.

Na początku miesiąca niska temperatura, która przy gruncie spadła do minus 5 stopni spowodowała znaczne straty w całym regionie, a zwłaszcza w północnej Wielkopolsce. Arktyczny mróz zniszczył nie tylko drzewa owocowe, ale też truskawki, ziemniaki, kukurydzę i zboża jare (głównie jęczmień). Straty dotknęły też upraw warzywniczych takich jak rozsady selera. W samych tylko Pyzdrach 700 ha upraw uległo zniszczeniu, którego skala waha się od 90 do 100%.

Powołana w 2009 przez wojewodę komisja, której skład został zaktualizowany zarządzeniem w kwietniu br. dokona oszacowania zakresu wysokości szkód zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie procedurami. Komisja działa w zespołach, które pracują na terenie wszystkich gmin województwa wielkopolskiego. Jej członkami są pracownicy urzędów gmin, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Pracami Komisji koordynuje Wydział Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Po oszacowaniu strat w gospodarstwach rolnych wojewoda wielkopolski wystąpi z wnioskiem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na wznowienie produkcji.

W akcję niesienia pomocy zaangażował się też poseł Walkowski, który na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawi sytuację klęskową w wielkopolskim rolnictwie. Wśród rozważanych form pomocy są między innymi umarzanie podatku rolnego, zmniejszenie składki KRUS oraz zmiany w ustawodawstwie, pozwalające na uruchomienie specjalnych zasiłków dla rolników pozbawionych dochodów.

Zdaniem specjalistów straty znajdą swoje odbicie nie tylko w wyższych cenach owoców i warzyw, ale skutkować też będą mniejszą liczbą ofert dla pracowników sezonowych.

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 10.05.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59