W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna otwarta została wystawa „Milcząc, wołają”.
Wystawa autorstwa Piotra Życieńskiego poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”.
- Odzyskujemy pamięć o bohaterach, o niezłomnych. W oparciu o ich życiorysy staramy się budować tożsamość - mówił podczas otwarcia wystawy wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Ekspozycja zaprojektowana jest w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” - poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich obywatelach. Na wystawie zaprezentowano między innymi zdjęcia prezentujące prace poszukiwawcze i ekshumacyjne oraz sylwetki bohaterów, wśród nich ostatniego dowódcy NSZ Stanisława Kasznicy.
W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczył dyrektor poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Reczek, autor wystawy Piotr Życieński oraz rodziny zamordowanych i zidentyfikowanych żołnierzy niezłomnych - Anna Tasiemska, wnuczka Władysława Borowca oraz Alicja Neyman, krewna Lecha Neymana walczącego u boku Stanisława Kasznicy.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 14 marca br.