Już po raz czwarty wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprosił młodzież na lekcję historii. Spotkanie pod hasłem "Droga Wielkopolan do niepodległości" odbyło się w salach wystawowych poznańskiego Odwachu.
Wojewoda wielkopolski zwrócił uwagę na to, że zgodnie z uchwałą Sejmu obecny rok, to rok Powstania Wielkopolskiego. - Powstanie Wielkopolskie było wydarzeniem ogólnonarodowym i musi nam zależeć, żeby w stulecie nadać mu szczególny wymiar. Żeby pokazać, że bez Powstania Wielkopolskiego nie byłoby wolnej Polski. Warto to podkreślać i dbać o tę pamięć - mówił wojewoda.
Uczniowie z trzech szkół obejrzeli z przewodnikiem wystawę ukazującą powstanie, a także wysłuchali wykładu o wydarzeniach poprzedzających wybuch powstania i II Rzeczpospolitej.
Uczestnicy lekcji obejrzeli też spot powstańczy sfinansowany przez wojewodę wielkopolskiego w ramach programu Niepodległa. Spot poświęcony jest powstrzymaniu przez powstańców wielkopolskich w Budzyniu pod Chodzieżą niemieckiego ataku na miasto. Kompania Rogozińska, dowodzona przez Wiktora Skotarczaka, odparła niemiecki atak i zdobyła pojazd pancerny Erhardt. Sukces powstańców odbił się szerokim echem wzdłuż całego frontu. W niemal sto lat od tych wydarzeń Stanisław Ornoch - mechanik z Budzynia - postanowił zrekonstruować pojazd. Zbudowany przez niego pancernik jest hołdem oddanym powstańcom, dumą mieszkańców miasta i sposobem lokalnej społeczności na upamiętnienie setnej rocznicy powstania wielkopolskiego.
Lekcje historii z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem odbywają się w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa.
Wcześniejsze lekcje organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i kuratorium oświaty miały miejsce w pałacu w Rogalinie, pałacu Działyńskich i Forcie VII. Głównym celem cyklicznych spotkań jest zaprezentowanie młodzieży wydarzeń i postaci historycznych w miejscach, z którymi były związane.