W celu właściwego zapewnienia realizacji zapisów art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w szczególności w zakresie organizowania i koordynowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (dalej: ”PRM”) na terenie województwa wielkopolskiego, ćwiczenia mające wpływ na funkcjonowanie systemu PRM (zarówno dla zespołów ratownictwa medycznego jak i szpitalnych oddziałów ratunkowych) muszą zostać uzgodnione z Wojewodą, najpóźniej na 30 dni przed planowanym ćwiczeniem.
Do wniosku należy obligatoryjnie dołączyć poniższe dokumenty:
- szczegółowy scenariusz ćwiczeń,
- wyszczególnienie rodzaju zdarzenia (np. o charakterze mnogim, masowym, biologicznym, radiacyjnym i terrorystycznym itp.), miejsca zdarzenia, terminu, liczby pozorantów,
- wykaz uczestników wraz z podziałem na służby uczestniczące w ćwiczeniu,
- wykaz konkretnych zadań przewidzianych dla członków Zespołu Ratownictwa Medycznego lub/oraz personelu SOR,
- uzgodnienie ćwiczeń z właściwym dysponentem Zespołów Ratownictwa Medycznego - jeżeli są przewidziane zadania dla ZRM (tylko w przypadku gdy jeżeli wniosek nie jest składany przez dysponenta ZRM)
- uzasadnienie do organizacji ćwiczeń (tj. założenia i cele) i wskazanie wpływu ćwiczeń na poprawę bezpieczeństwa.
Przy składaniu wniosku o udział ZRM funkcjonujących w systemie PRM - brak powyższych informacji skutkować będzie odmową udziału w ćwiczeniach Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Wojewoda Wielkopolski może odmówić skierowania do udziału w ćwiczeniu Zespołu Ratownictwa Medycznego również z uwagi na ograniczone możliwości danego rejonu operacyjnego lub niezgodność merytoryczną założeń ćwiczenia z zakresem działalności ZRM.
Podczas ćwiczeń może zdarzyć się sytuacja, w której funkcjonujące w systemie PRM zespoły ratownictwa medycznego zostaną zadysponowane do realnego zdarzenia co zaburzy organizację ćwiczeń dlatego zaleca się aby podczas ćwiczeń wykorzystywać zespoły transportowe w wyposażeniu jak podstawowy ZRM, tak aby nie obciążać systemu PRM na terenie województwa.
W terminie 30 dni po zakończonych ćwiczeniach obligatoryjne jest przekazanie do Wojewody Wielkopolskiego podsumowania przebiegu ćwiczeń oraz wniosków i zaleceń wypracowanych na ich podstawie.
Ćwiczenia mają za zadanie uschematyzowanie procedur niezbędnych do wykonania podczas zdarzeń do których dysponowane są służby ratownicze. Ważnym elementem założeń jest również ocena współpracy służb ratowniczych biorących udział w ćwiczeniach oraz ciągłe podnoszenie kwalifikacji na wypadek realnego zdarzenia.
W przypadku organizacji ćwiczeń lokalnych i resortowych, których organizatorem nie jest Wojewoda Wielkopolski (np. ćwiczeń organizowanych przez Policję, PSP, dysponentów jednostek systemu, starostów itp.), udział zespołów ratownictwa medycznego w ćwiczeniu wymaga każdorazowo uzyskania pisemnej zgody Wojewody Wielkopolskiego.
Wojewoda ma obowiązek poinformować o planowanych ćwiczeniach jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego zarówno Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego.
Obowiązek informacyjny dotyczy tych ćwiczeń, w których udział biorą zespoły ratownictwa medycznego i/lub szpitalne oddziały ratunkowe i/lub dyspozytornie medyczne.
Powyższe jest uzasadnione m. in. koniecznością poinformowania wszystkich dyspozytorów medycznych w kraju o ćwiczeniach, ponieważ każdy z nich, a nie tylko lokalna dyspozytornia, może odebrać ćwiczebne połączenie alarmowe w ramach zastępowalności.