Komisja ustalająca poziom potrzeby wsparcia (skład ustalający poziom potrzeby wsparcia)
- Jeśli Twój wniosek i pozostałe dokumenty będą prawidłowo wypełnione, poinformujemy Cię o tym kiedy i gdzie odbędzie się posiedzenie składu ustalającego poziom potrzeby wsparcia (komisja).
- Otrzymasz od nas informację na co najmniej tydzień wcześniej przez wyznaczoną datą. Koniecznie odbierz to pismo od listonosza lub z poczty.
- Jeśli wniosek wysłany był elektronicznie przez portal Empatia, to regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę poczty elektronicznej. Powiadomienie zostanie przesłane tą drogą.
- Pamiętaj, że możemy się kontaktować z Tobą także telefonicznie (jeśli we wniosku wpisany został numer telefonu).
- Poziom potrzeby wsparcia ustalamy albo w siedzibie Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności albo w miejscu stałego pobytu osoby z niepełnosprawnością lub innym miejscu wyznaczonym, spełniającym odpowiednie warunki określone w przepisach.
- Nieobecność swoją na komisji, spowodowaną ważnymi przyczynami lub zdarzeniami losowymi możesz usprawiedliwić w ciągu 14 dni.
- Jeśli nie uzasadnisz nam swojej nieobecności, nie będziemy mogli rozpatrzyć Twojego wniosku i wydać decyzji. Jeśli uznamy Twoje usprawiedliwienie, wyznaczymy Tobie nowy termin posiedzenia komisji.
- W skład komisji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wchodzą dwie osoby. Są to pracownicy z różnymi specjalnościami: pracownik socjalny, psycholog, fizjoterapeuta, doradca zawodowy, pedagog, pielęgniarka.
- Przy ustalaniu składów komisji, bierzemy pod uwagę informacje o osobach z niepełnosprawnościami, zawarte w przesłanych wnioskach i kwestionariuszach samooceny trudności.
- Poziom potrzeby wsparcia ustalamy na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia przy zastosowaniu formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności.
- Jeśli działasz w imieniu osoby z niepełnosprawnością na podstawie pełnomocnictwa albo orzeczenia sądu o ustanowieniu opiekuna, koniecznie zarezerwuj sobie czas na spotkanie z komisją. Twoja obecność jest obowiązkowa.
- Obecność osoby upoważnionej jest konieczna wtedy, gdy komisja nie będzie mogła przeprowadzić wywiadu z osobą z niepełnosprawnością.
Ważne
- Możesz otrzymać od nas zawiadomienie o przedłużeniu terminu rozpatrzenia Twojego wniosku. W piśmie będzie podana data, która nie jest terminem komisji, a jedynie orientacyjnym nowym terminem rozpatrzenia Twojego wniosku.
- O terminie komisji, czyli o dokładnej dacie i godzinie poinformujemy Ciebie osobnym pismem.
- Jeśli masz trudności w dojechaniu na komisję, koniecznie napisz to w kwestionariuszu samooceny trudności, w punkcie XV. Nie zapomnij o napisaniu jakie są to utrudnienia.
- Jeśli przed ustalonym terminem komisji wiesz, że z różnych nagłych przyczyn nie przyjedziesz, poinformuj nas przez FORMULARZ KONTAKTOWY lub telefonicznie.
- Zapewnij bezpieczeństwo pracownikom komisji (jeśli jesteś chory załóż maseczkę, zabezpiecz posesję, jeśli biegają tam zwierzęta).
- Na komisji będzie potrzebny dowód osobisty lub inny dowód poświadczający Twoją tożsamość.
- Koszt przejazdu na posiedzenie komisji nie podlega zwrotowi (dojazd na swój koszt).
Pytania i odpowiedzi
Przesłano do mnie pismo informujące o przełożeniu terminu rozpatrzenia mojego wniosku, czy muszę na nie odpowiedzieć?
Nie musisz nic robić. W przesłanym piśmie o przedłużeniu terminu rozpatrzenia Twojego wniosku podana jest data, KTÓRA NIE JEST TERMINEM KOMISJI, a jedynie orientacyjnym nowym terminem załatwienia Twojej sprawy. O terminie komisji, czyli o dokładnej dacie i godzinie poinformujemy Ciebie osobnym pismem.
Na czym polega ustalanie poziomu potrzeby wsparcia?
Ustalanie poziomu potrzeby wsparcia polega na ocenie przez komisję niezbędnego zakresu wsparcia dla osoby niepełnosprawnej. Pracownicy będą uwzględniać każdy aspekt funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. Komisja bierze pod uwagę czy wymagane jest wsparcie jednej lub więcej osób albo technologii wspomagających funkcjonowanie osoby w określonych obszarach życia.
Kto ocenia jaki jest poziom potrzeby wsparcia dla osoby z niepełnosprawnością?
Ocenę poziomu potrzeby wsparcia przeprowadza specjalny zespół składający się ze odpowiednio przygotowanych specjalistów. Są to pracownicy z różnymi specjalnościami: pracownik socjalny, psycholog, fizjoterapeuta, doradca zawodowy, pedagog, pielęgniarka.
Czy komisja uwzględnia aktualną potrzebę wsparcia?
Tak. Podczas komisji mogą zostać uwzględnione nowe okoliczności dotyczące stanu funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością.
Czy nowe komisje będą miały prawo „przy okazji” uzdrawiać, czyli odbierać lub obniżać posiadane stopnie niepełnosprawności?
Nie. W czasie wykonywania oceny potrzeby poziomu wsparcia nie będzie dokonywana żadna weryfikacja medyczna posiadanego orzeczenia. Ustalenie poziomu potrzeby wsparcia będzie dokonywane odrębną od orzeczenia, decyzją.
Co w przypadku jeśli z różnych przyczyn nie będzie można się stawić na komisję ustalającą poziom potrzeby wsparcia.
Jeśli będziesz wiedzieć wcześniej o swojej nieobecności w wyznaczonym terminie, poinformuj nas o tym najwcześniej jak możesz przez FORMULARZ KONTAKTOWY. Jeśli będzie to potrzebne, poprosimy Ciebie o przesłanie usprawiedliwienia pocztą.
Jak mam dojechać na komisję, jeśli z powodu swojej niepełnosprawności nie opuszczam domu?
Jeśli masz trudności w poruszaniu się i nie opuszczasz miejsca zamieszkania, możesz nam to napisać w kwestionariuszu samooceny trudności w punkcie XV. Należy napisać na czym polegają te trudności (jeśli działasz w imieniu osoby z niepełnosprawnością także wypełniasz ten punkt). Jeśli od momentu złożenia wniosku u osoby z niepełnosprawnością pojawią się trudności w poruszaniu się, możesz skontaktować się z nami przez FORMULARZ KONTAKTOWY
Czy można określić ile potrwa komisja ustalająca poziom potrzeby wsparcia?
Tak. Pracownicy starają się przeprowadzić rozmowę z osobą z niepełnosprawnością lub osobą działającą w jej imieniu w ciągu nie więcej niż 30 minut.
Jakie obszary codziennego funkcjonowania brane są pod uwagę podczas komisji?
Oceniane są 32 obszary funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością. Są to między innymi obszary z kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. Komisja uwzględnia jednak 25 najwyżej punktowanych obszarów, co dla osoby z niepełnosprawnością jest korzystne.
Czy podczas komisji można uzupełnić dokumenty o upoważnienie?
Tak. Komisja ma formularze upoważnienia. Osoba działająca w imieniu osoby z niepełnosprawnością może takie upoważnienie wypełnić i przekazać pracownikowi komisji.
Czy podczas komisji pracownicy mogą powiedzieć jaki jest wynik oceny poziomu potrzebnego wsparcia?
Podczas komisji przeprowadzany jest wywiad. Informacje z wywiadu oraz kwestionariusza samooceny trudności wprowadzane są do arkusza i potem do programu, który dokonuje obliczeń. Osoba z niepełnosprawnością otrzymuje decyzję, w której podawana jest liczba punktów.
Czy poziom potrzeby wsparcia będzie ustalany na jakiś czas czy bezterminowo?
Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności na okres, na który osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych na podstawie ostatecznego orzeczenia. Okres ten nie może jednak być dłuższy niż 7 lat.