Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. zasadami, wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres przyjmuje i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przejął zadania związane z obsługą programu „Rodzina 500+”.
Obecnie wnioski można składać tylko drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata przyznanego świadczenia następować będzie wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.
/17.01.2022 r./
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Szczegółowe informacje w tym zakresie znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W ubiegłych latach prawo do świadczenia wychowawczego ustalano na okres od października danego roku do września roku następnego.
Od 2021 r. nastąpiło przesunięcie okresu świadczeniowego - prawo do świadczenia wychowawczego na dzieci ustalane będzie corocznie na okres od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek i załączniki do wniosku można składać wyłącznie w postaci elektronicznej.
Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego drogą elektroniczną przez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Warto zajrzeć:
- Rodzina to najlepsza inwestycja w przyszłość
- Dlaczego dzieci są tak ważne dla gospodarki nowość
- Inauguracja akcji informacyjnej
- Aktualizacja organu chroniącego dane osobowe
- 500+ dla rodzin wielodzietnych
- 500+ dla przedsiębiorców
- 500+ dla rolników
- Uwaga na oszustów
- Świadczenie z programu 500+ nie podlega egzekucji komorniczej
Akty prawne:
- Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 924)
- Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
Materiały do pobrania:
Informacje w języku migowym