W dniu 1 czerwca 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. Program ten jest realizacją deklaracji Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to również kolejny komponent prowadzonej przez rząd kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej.
Świadczenie w wysokości 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny jest niezależne od dochodu rodziny
Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:
- przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
- przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku niepełnosprawnych dzieci lub osób uczących.
Świadczenie przysługuje dziecku lub osobie uczącej się w:
- szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum;
- szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej;
- szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki;
- w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek złożyć wniosek?
Wniosek o świadczenie „Dobry start” będzie można złożyć tylko elektronicznie już od 1 lipca br. poprzez:
- stronę MRPiPS: empatia.mrpips.gov.pl.
- bankowość elektroniczną.
- PUE ZUS
Wniosek o świadczenie dobry start należy złożyć do 30 listopada! Wniosek złożony po tym terminie nie zostanie rozpatrzony
Procedura wnioskowania i podziału środków na realizację rządowego programu Dobry start
- Pierwsze szacunkowe potrzeby na uruchomienie programu Dobry start, jednostka samorządu terytorialnego składa za pośrednictwem systemu Centralna Aplikacja Statystyczna, na formularzu jednorazowym o symbolu Dobry start 300 WUW dla podobszaru PS.
Wzór sprawozdania
L.p. | Wyszczególnienie | Dane liczbowe |
---|---|---|
1. | Liczba dzieci/osób uczących się uprawnionych do otrzymania świadczenia | |
2. | Ogólne koszty realizacji programu (10 zł na jedno dziecko/osobę uczącą się uprawnioną do otrzymania świadczenia) | okno zablokowane do edycji |
2.1 | Z tego na: uruchomienie programu (nie więcej niż 50% kwoty z wiersza 2)* | blokada wartości powyżej 50% |
* Zgodnie z pismem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sygn. DSR-IV.074.31.2018.GJ z dnia 5 czerwca 2018 r. mając na względzie konieczność zapewnienia sprawnej obsługi w samorządach, spraw związanych z przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem i wypłatą świadczenia Dobry start już od pierwszych dni obowiązywania tego programu, zasadne jest ażeby część środków z budżetu państwa na obsługę programu mogła być w posiadaniu samorządów (w ich budżetach) jeszcze przed rozpoczęciem okresu przyjmowania wniosków.
Osoba sporządzająca sprawozdanie:
imię i nazwisko:
telefon służbowy:
e-mail służbowy:
Data sporządzenia sprawozdania:
Uwagi:
- Sprawozdanie na ww. formularzu należy uzupełnić i przekazać w terminie do 15.06.2018 r. Po tym terminie zostaną uruchomione środki na wdrożenie programu.
- Samorządy zobowiązane są do bieżącego nadzoru wysokości kosztów realizacji programu w składanych zapotrzebowaniach na środki finansowe, w zakresie określonym w § 33 pkt 4 Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” z dnia 30 maja 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1061).
- Przy składaniu kolejnych zapotrzebowań na środki finansowe, w tym na obsługę programu samorządy winny uwzględnić kwotę przekazaną już na wdrożenie programu.
- Kolejne potrzeby na środki finansowe zarówno na wypłatę świadczeń oraz koszty realizacji programu należy składać za pośrednictwem aplikacji Środki gminne:
- gminy w ramach rozdziału 85504 § 2010 w podziale na świadczenie i koszty realizacji,
- powiaty w ramach rozdziału 85504 § 2110 w podziale na świadczenie i koszty realizacji.
Powiaty zgłaszające po raz pierwszy zapotrzebowanie na środki finansowe za pomocą aplikacji Środki gminne, zostaną w najbliższym czasie poinformowane o zasadach funkcjonowania przedmiotowej aplikacji Środki gminne.
Schemat aplikacji środki gminne:
Warto zajrzeć:
Akty prawne:
- Uchwała nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start”
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”
Materiały do pobrania:
- Wzór wniosku o świadczenie "Dobry start" na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej, osób pozostających w pieczy zastępczej na podstawie art. 37 ust 2 oraz osób usamodzielnianych na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
- Interpretacja MRPiPS dotycząca świadczenia Dobry start, opublikowano 23 lipca 2018 r.
- Wzór wniosku o świadczenie "Dobry Start"
- Załącznik do wniosku o świadczenie "Dobry Start"
Powyższe wzory wniosków zostały zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i mogą być według potrzeb modyfikowane przez właściwe organy.
Informacje w języku migowym