Wykaz szkół rekomendowanych do objęcia wsparciem finansowym w roku 2023
W związku z §10 ust. 2. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2019-2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków z dnia 5 lutego 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 267) Wykaz organów prowadzących, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3, wraz z wysokością udzielonego wsparcia finansowego w odniesieniu do poszczególnych szkół objętych wsparciem finansowym jest publikowany niezwłocznie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej urzędu wojewódzkiego.
- Pismo przewodnie wojewody wielkopolskiego [metryka pliku]
- Wykaz szkół, które otrzymają wsparcie finansowe [metryka pliku]
/31.05.2023 r./
Program "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 został wprowadzony uchwałą nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018 r. i zastąpił program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".
Nowy program skierowany jest zarówno do dzieci, uczniów, jak i osób starszych.
Składa się z trzech modułów:
- Pierwszy moduł to wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży.
- Drugi to posiłek adresowany do osób starszych.
- Trzeci moduł został uregulowany w rozporządzeniu, zakłada doposażenie i poprawę standardu już działających stołówek (mających własną kuchnię i jadalnie) lub doposażenie tych, które nie działają tak, aby mogły zostać uruchomione lub o stworzenie nowych, a także wsparcie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, czyli jadalni.
Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Pomoc taka trafi do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych – spełniających warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe, tj. 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie z zapisami programu, samorządy, które dowożą posiłki na przykład dla osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych mogą otrzymać dodatkowe 5 proc. na pokrycie kosztów tego dowozu.
Z pieniędzy przekazywanych gminom dofinansowane zostaną posiłki wydawane w stołówkach i dowożone osobom dorosłym, w tym niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), które nie są w stanie same przygotować sobie gorącego posiłku (stąd w programie przeznaczono pieniądze na dowóz posiłków).
Realizacją programu w zakresie modułu 1 i modułu 2 zajmuje się:
Wydział Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu
tel. 61 854 18 25
e-mail: ps@poznan.uw.gov.pl
Realizacją programu w zakresie modułu 3 zajmuje się:
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
tel. 61 670 40 81, 780 386 001
e-mail: kancelaria@ko.poznan.pl