Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann poparł wniosek Rady Gminy Opatówek skierowany do ministra spraw wewnętrznych i administracji o nadanie statusu miasta miejscowości Opatówek, położonej w powiecie kaliskim. Decyzję ostateczną w tej sprawie podejmie Rada Ministrów do końca lipca br.
W ocenie wojewody za pozytywną opinią przemawiają przede wszystkim uwarunkowania infrastrukturalne, urbanistyczne, gospodarcze oraz historyczne, w tym fakt, iż w przeszłości miejscowość Opatówek posiadała już prawa miejskie.
Z inicjatywą zmiany statusu miejscowości wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Opatówka oraz władze gminy Opatówek, które dążą do przywrócenia praw miejskich wsi Opatówek zakładając rozwój tej miejscowości oraz wzrost jej prestiżu. Podczas konsultacji społecznych, większość mieszkańców opowiedziała się za przywróceniem praw miejskich. Pomysł nadania statusu miasta poparło blisko 70 proc. mieszkańców gminy. Gmina Opatówek składa się z 28 wsi sołeckich, obejmujących swym zasięgiem ponad 10 tysięcy ha. Zamieszkuje w niej 10737 osób. W samym Opatówku, będącym wsią sołecką, zamieszkuje 3735 osób. We wsi Opatówek znajduje się zaledwie 4,62% wszystkich gospodarstw rolnych zlokalizowanych w gminie. Gospodarka rolna jest prowadzona przede wszystkim na obrzeżach Opatówka.
Miejscowość jest w pełni zwodociągowana, zgazyfikowana i skanalizowana oraz wyposażona w infrastrukturę techniczną. Stanowi centrum gospodarczo-administracyjne gminy, na terenie którego znajdują się placówki oświatowe i ochrony zdrowia, obiekty sportowe, instytucje kulturalno-oświatowe, usługowe i organizacje społeczne. Opatówek był miastem do 1870 roku. Prawa miejskie utracił ukazem carskim w ramach represji wobec miast wspierających Powstanie Styczniowe.