Do Poznania przyjechał Escape Truck

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym dniu Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podnosili świadomość wśród studentów na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi w ramach akcji profilaktycznej Escape Truck.

Escape Truck jest grą edukacyjną w formie pojazdu ewakuacyjnego, z którego uczestnicy mają za zadanie wydostać się, dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek. Scenariusze, które usłyszeli gracze, przygotowali funkcjonariusze Komendy Głównej Policji oraz Straży Granicznej, wykorzystując prawdziwe historie ofiar handlu ludźmi. Pomieszczenia w Escape Trucku odzwierciedlały trudne warunki życia, w których znajdują się ofiary. W ten sposób uczestnicy projektu na własnej skórze mogli doświadczyć uczucia przebywania w potrzasku.  W projekcie mogły wziąć udział osoby powyżej 16. roku życia.

– Wiemy, że walka z tym problemem to nie tylko odpowiednie egzekwowanie prawa, ale właśnie edukacja, co jest celem projektu Escape Truck. To wyposażenie w wiedzę i uwrażliwienie społeczne na temat tego bestialskiego procederu, co służy naszej odporności i bezpieczeństwu, zwłaszcza wśród młodych ludzi – podkreśla wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.

Escape Truck został udostępniony dzięki uprzejmości holenderskiej Policji, w ramach międzynarodowej współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji. Projekt stworzono z inicjatywy holenderskiej fundacji Reshape. Współorganizatorem jest Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Centrum Badań nad Handlem Ludźmi na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uczestniczy w projekcie na poziomie regionalnym.

Wydarzeniu towarzyszyło Miasteczko Profilaktyczne, którego celem było dotarcie z działaniami w obszarze przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa w tym temacie. Obecni na miejscu wydarzenia funkcjonariusze Policji oraz Straży Granicznej udzielali informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz praw ofiar handlu ludźmi.

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 21.10.2024
Osoba publikująca: Karina Antczak
Data publikacji: 18.10.2024 - 16:22
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 21.10.2024 - 09:23