Od czwartku do poniedziałku prognozowane są intensywne opady deszczu w wielu regionach kraju, w tym również w województwie wielkopolskim. Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono bieżącą sytuację hydrologiczno-meteorologiczną oraz stan przygotowań do działań prewencyjnych, jak i interwencyjnych.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla czterech województw: dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego, przy czym jak zaznacza wojewoda Agata Sobczyk, w Wielkopolsce to zagrożenie jest mniejsze niż w pozostałych zagrożonych województwach. Ostrzeżenie 2 i 3 stopnia zostało wydane dla 21 wielkopolskich powiatów.
W związku z sytuacją meteo-hydrologiczną istnieje także prawdopodobieństwo lokalnych wezbrań i podtopień. Prognozowane są również bardzo szybkie wzrosty stanów wody od strefy niskiej, aż po okresowe przekroczenie stanu alarmowego.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawiciele służb, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu i Wrocławiu, wymienili informacje dotyczące bieżącego status zagrożenia hydrologicznego.
– Jesteśmy w stanie złożonej gotowości, również operatorzy numeru 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu będą pełnić dyżury w zwiększonym składzie przez najbliższe dni – podkreśla wojewoda.
Wojewoda spotkała się również z samorządowcami z południowej części województwa, która jest najbardziej zagrożona intensywnymi opadami. W trakcie wideokonferencji lokalni włodarze przedstawili realny stopień zagrożenia.
– Jeśli będą jakiekolwiek potrzeby ze strony samorządów z południowej Wielkopolski będziemy relokować odpowiednie siły i środki. Pozostajemy w stałym kontakcie z samorządowcami i służbami, które działają na miejscu – mówi wojewoda. – Dodatkowo dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zadeklarował gotowość do zagospodarowania żołnierzy w razie potrzeby wsparcia samorządów – dodaje.
Decyzją wojewody grupa rekonesansowa 12. WBOT udała się na południe województwa, aby sprawdzić, gdzie w razie potencjalnego zagrożenia, potrzebne byłoby sprowadzenie sił i środków wojska. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW Poznań Dariusz Dymek podkreśla, że aktualnie są przygotowywane zestawy dla samorządów z południa regionu, składające się m.in. z worków, biowłókniny i folii do wzmacniania wałów, tak aby w zależności od rozwoju sytuacji można było natychmiast ich użyć w działaniach przeciwpowodziowych.
– Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy na terenie województwa wielkopolskiego jest w gotowości. Jednostki ochrony przeciwpożarowej już wczoraj dokonały przeglądu stanu osobowego, jak i technicznego posiadanego sprzętu – mówi rzecznik prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. asp. Martin Halasz.
Mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację pogodową zalecamy śledzenie aktualnych ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych. W przypadkach, które w ocenie mieszkanek i mieszkańców mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.