Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolsztynie i zmodernizowana Szkoła Filialna w Tłokach – to dwie ważne dla mieszkańców gminy inwestycje, które zostały już oficjalnie zakończone. Dziś w ich uroczystym otwarciu udział wziął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Środowiskowe Domy Samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. To placówki okresowego dziennego lub całodobowego pobytu, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolsztynie powstał dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa w wysokości 4,4 mln zł. Dom jest placówką wsparcia dziennego, funkcjonuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, posiada 30 miejsc. Inwestycja powstała przy ulicy Komorowskiej, w sąsiedztwie istniejących wcześniej Żłobka „Tęczowa Kraina” oraz Dziennego Domu Pobytu Senior+. Oba te obiekty powstały również dzięki zdobytym przez samorząd środkom rządowym.
- Jestem przekonany, że wybudowany z udziałem rządowych środków ośrodek wsparcia pozwoli na budowanie sieci wzajemnego oparcia i będzie pomagał włączyć się do życia społecznego tym, którzy potrzebują życzliwej i profesjonalnej pomocy – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. - Cieszę się, że gmina dostrzega potrzeby wszystkich mieszkańców i stara się stworzyć warunki, w których każdy – niezależnie od stanu zdrowia czy sytuacji życiowej – może się rozwijać, wiele wnosić w życie lokalnej społeczności i szczęśliwie żyć.
Po tegorocznych zimowych feriach uczniowie Szkoły Filialnej w Tłokach wracają do z jednej strony doskonale znanego, z drugiej zaś – zupełnie nowego miejsca. Placówka przeszła gruntowny remont, w wyniku którego dostosowano ją do najwyższych standardów bezpieczeństwa i zaadaptowano do potrzeb najmłodszych, zachowując przy tym wyjątkowy charakter zabudowy.
- Cieszę się, że zrealizowane dzięki współpracy rządowej i samorządowców inwestycje widoczne są w gminie Wolsztyn zwłaszcza w tak kluczowych dziedzinach jak życie społeczne i edukacja – podkreśla wojewoda.
W ramach inwestycji przebudowano istniejący budynek przez nadbudowę istniejącej części 1-kondygnacyjnej, rozbudowę budynku o pomieszczenia komunikacji z klatką schodową, pomieszczenia przystosowane do wydawania posiłków z dostawy zewnętrznej na parterze oraz toalety na drugiej kondygnacji. Dokonano również zmiany sposobu użytkowania części mieszkalnej budynku na cele oświatowe, a także dostosowano pierwszą kondygnację do potrzeb oddziałów i punktów przedszkolnych. Inwestycja została dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kwotą w wysokości 38 493 zł.