Z okazji przypadającego 30 września Dnia Archiwisty, przyznane zostały nagrody im. profesora Stanisława Nawrockiego. Wyróżnienia dla najlepszych archiwistów województwa wielkopolskiego za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia wręczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który pogratulował odbieranych dziś nagród i wyróżnień oraz podziękował za codzienną pracę. - Jesteście opoką dla środowisk, w których funkcjonujecie. Dla firm i instytucji, w których pracujecie. Dla ludzi, z którymi codzienne przebywacie - mówił.
- Dzisiejsze możliwości cyfrowe zmieniają oblicze tego, czym jest archiwistyka. Powszechny i natychmiastowy dostęp do wiarygodnych informacji wymaga od nas szybkiego udostępniania i przetwarzania określonych danych. Wymaga od nas wpisania się w ramy cyfryzacji, która jest procesem nieuniknionym w dobie przemian gospodarczych i Przemysłu 4.0. Otwieramy archiwa, otwieramy przeszłość, by była dla nas drogowskazem przyszłości - zaakcentował wojewoda.
W tym roku, na wniosek kapituły nagrodę otrzymali: w kategorii nagroda główna - prof. UAM dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek (Wydział Historyczny UAM, Biblioteka Kórnicka PAN), w kategorii nagroda dla młodego archiwisty - dr Zuzanna Jaśkowska-Józefiak (Wydział Historyczny UAM) oraz w kategorii nagroda za całokształt dorobku - Aleksandra Cylka-Lewandowska z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Ponadto kapituła przyznała także wyróżnienia dla: Zofii Wojciechowskiej (Archiwum Państwowe w Poznaniu) oraz Stefana Olejniczaka (Archiwum Państwowe w Poznaniu).
Nagrodę im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego ustanowiono 6 listopada 2017 r. Jej fundatorem jest wojewoda wielkopolski we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
Podczas uroczystości zaprezentowana została okolicznościowa wystawa przedstawiająca zbiory należące do Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego. Prezentowane materiały to między innymi karty personalne, odpisy ukończenia uczelni wyższych czy potwierdzenia pracy w okresie wojny. Przedstawione dokumenty dotyczą nauczycieli wielkopolskich szkół przed i po wojnie - Konstancji Swiniarskiej, Gustawa Fibigera, Włodzimierza Bielajewa, Stanisława Tołpy, Leona Argasińskiego i Aleksandra Tarnawskiego.