Od pierwszego grudnia trwa cyfrowa rewolucja w służbie zdrowia. Wystarczy, że lekarz podczas wystawiania zwolnienia wpisze w komputerze numer pesel pacjenta, a system automatycznie wypełni pozostałe dane. Następnie gotowy dokument platforma ZUS w ciągu kilku minut prześle do pracodawcy. Dotychczasowe papierowe druki zastąpi elektronika.
- Nie mam wątpliwości, że elektroniczne zwolnienie to wygoda dla wszystkich: lekarzy, pracodawców, ZUS, ale przede wszystkim dla pacjentów - uważa wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. - Wierzę, że to nowoczesne rozwiązanie szybko zyska społeczną aprobatę.
Po raz kolejny rozwiązanie elektroniczne wyprze tradycyjne. Są jednak wyjątki. Lekarz może wyjątkowo wypisać ręcznie zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu. Dzieje się tak wówczas, gdy nastąpi awaria systemu lub nie ma dostępu do Internetu. W tym ostatnim przypadku chodzi o wizyty domowe. Nie zwalnia to jednak medyka z wprowadzenia danych do systemu. Ma na to trzy dni.
Aby pracodawca otrzymał zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, powinien mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku zwolnienia i zawozić go do szefa. Większość pracodawców w Wielkopolsce już to zrobiło, a ci, którzy jeszcze nie dopełnili tego obowiązku, warto aby założyli konto na platformie ZUS-u jak najszybciej.
Tak zwane e-zwolnienia można było już wystawiać od 1 stycznia 2016 roku, natomiast obowiązek korzystania wyłącznie z drogi elektronicznej miał zacząć obowiązywać od 1 lipca 2018 roku, ostatecznie przesunięto ten termin na 1 grudnia 2018 roku. Sieć informatyczna w naszym kraju jest na tyle rozwinięta, że bardzo łatwo można się nauczyć elektronicznego wprowadzania danych, także medycznych. Wdrożenie nowego rozwiązania w Wielkopolsce poprzedził cykl szkoleń zorganizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy ZUS odwiedzali lekarzy w szpitalach i przychodniach, pomagali sporządzić wniosek o certyfikat ZUS oraz zakładali profile w systemie PUE. Działania zostały podjęte w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej na rzecz upowszechniania e-ZLA.