WWINB podtrzymał decyzję ws. budynku przy Morzyczańskiej

Treść archiwalna

Dziś Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podtrzymał decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który odmówił inwestorowi Wechta Sp. z o. o. pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego przy ul. Morzyczańskiej. Inwestor nie dopełnił między innymi obowiązku określonego w projekcie budowlanym wyznaczenia 140 miejsc parkingowych na wskazanej działce. Odrzucona została także przez Prezydenta Miasta Poznania propozycja, by sytuować część miejsc parkingowych przy ul. Zamenhoffa 133.

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego 19 maja br. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. Inwestor dopuścił się istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę w zakresie projektu zagospodarowania terenu służącego inwestycji oraz ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie uzyskując zmiany powyższych decyzji.

Przy realizacji inwestycji wiążące były bowiem dla inwestora ustalenia co do minimalnej liczby miejsc parkingowych oraz co do miejsca ich usytuowania (parking podziemny, nadziemny i działka nr 1/10). Na taki zapis decyzji o warunkach zabudowy powołano się w projekcie budowlanym.

Dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami przy ul. Morzyczańskiej 3, 3a i 3b w Poznaniu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania 16 lutego br. odmówił inwestorowi Wechta Sp. z o. o. pozwolenia na użytkowanie. Inwestor nie dopełnił bowiem między innymi obowiązku określonego w projekcie budowlanym wyznaczenia 140 miejsc parkingowych na działce nr 1/10, ark. 6, obręb Żegrze.

Możliwość sytuowania miejsc postojowych na wskazanej przez inwestora działce dotyczyła jedynie sytuacji, gdyby wszystkie wymagane miejsca parkingowe nie zostały wyznaczone na działkach inwestora w/lub przy budynku, i pod warunkiem zapewnienia stałych miejsc postojowych w oparciu o bezterminową umowę z właścicielem tej nieruchomości. W trakcie realizacji inwestycji umowa ta została wypowiedziana.

- Przedstawiciel inwestora przedstawił umowę najmu z dnia 29 lutego 2016 r. z Transgourmet Polska Sp. z o. o., na miejsca parkingowe na parkingu przy Selgrosie, w odległości około 2 km i oświadczył, że na nieruchomości przy ul. Zamenhoffa 133 nie ma przypisanych konkretnych miejsc dla przyszłych użytkowników budynku przy ul. Morzyczańskiej 3, 3a, 3b - mówi Aida Januszkiewicz-Piotrowska, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Potwierdzeniem braku możliwości wyboru innej alternatywnej lokalizacji niż wskazana są stanowiska wyrażone w decyzjach Prezydenta Miasta Poznania w zakresie odmowy zmiany decyzji o warunkach zabudowy dla omawianej inwestycji, o które występował inwestor w ostatnim okresie. Organ właściwy w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzeni na terenie miasta Poznania - Prezydent Miasta Poznania wypowiedział się w formie decyzji administracyjnej na temat możliwości usytuowania części miejsc parkingowych dla budynku przy ul. Morzyczańskiej 3, 3a 3b w Poznaniu na terenie nieruchomości przy ul. Zamenhoffa 133. Organ taką możliwość odrzucił.

Rozstrzygniecie Prezydenta Miasta Poznania w kwietniu 2017 r. utrzymał w mocy organ wyższej instancji. Wobec tego także organy nadzoru budowalnego nie mogą zaakceptować lokalizacji części miejsc parkingowych dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego na terenie nieruchomości przy ul. Zamenhoffa 133.

- Inwestor nie zapewnił dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego odpowiedniej liczby miejsc parkingowych zgodnie z ustaleniami projektu budowlanego. Poza niezgodnością z prawem w interesie społecznym nie leży akceptacja zlokalizowania części miejsc parkingowych w znacznej odległości od budynku, bez przeznaczenia ich dla użytku mieszkańców w sposób trwały - tłumaczy Januszkiewicz-Piotrowska.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 19.05.2017
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:11