Wojsko pomoże w Jaraczewie

Treść archiwalna

Od 28 sierpnia do 8 września żołnierze między innymi 16 jarocińskiego batalionu remontu lotnisk będą usuwali skutki nawałnicy w Jaraczewie (pow. jarociński). W ubiegłym tygodniu burmistrz Jaraczewa zwrócił się z wnioskiem o wsparcie do wojewody wielkopolskiego. W piątek, 25 sierpnia, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaakceptował wniosek wojewody Zbigniewa Hoffmanna.

Burmistrz Jaraczewa (powiat jarociński) 21 sierpnia br. zwrócił się do wojewody wielkopolskiego o wsparcie przy usuwaniu skutków nawałnic. Podczas wideokonferencji wojewody Zbigniewa Hoffmanna z wielkopolskimi samorządami (24 sierpnia) władze Jaraczewa szczegółowo omówiły swoją sytuację i podtrzymały prośbę o wsparcie. Jeszcze w ten sam dzień wojewoda wielkopolski wystąpił z wnioskiem do MON-u. W piątek, 25 sierpnia, minister obrony narodowej zaakceptował wniosek wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna w tej sprawie.

- Jestem w stałym kontakcie z wielkopolskimi samorządami. Regularnie omawiamy sprawy związane z wypłacaniem środków, stanu infrastruktury technicznej i działalnością komisji szacujących straty. Podczas ostatniej wideokonferencji 24 sierpnia rozmawialiśmy z wójtami, burmistrzami i prezydentami o sytuacji w gminach i powiatach. Burmistrz Jaraczewa szczegółowo przedstawił sytuację w swojej gminie i podtrzymał wniosek o wsparcie ze strony wojska, dlatego takie wsparcie zostało udzielone - komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. - W gotowości jest również Państwowa Straż Pożarna, która ma wystarczająco sił i środków, by pomagać w usuwaniu skutków nawałnic. Jestem umówiony z komendantem wojewódzkim, że w ramach potrzeb samorządów dodatkowe jednostki są do dyspozycji - dodaje.

Żołnierze będą usuwali zwalone drzewa i zniszczenia zabytkowego parku im. Powstańców Wielkopolskich. Zadaniem żołnierzy będzie też udrożnienie drogi przebiegającej przez park, z której korzystają rolnicy.

Jaraczewo to jedyna gmina w Wielkopolsce, w której zaangażowani zostali żołnierze przy usuwaniu wiatrołomów.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 28.08.2017
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:11