Środki dla samorządów ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Treść archiwalna

794 267 259,59 zł  dla woj. wielkopolskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 267 489 775, 59 zł w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych.

Przebudowa i rozbudowa budynku szkoły podstawowej w gminie Rydzyna, przebudowa oddziałów szpitala w Turku, modernizacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 oraz budowa kolektora deszczowego na osiedlu Tyniec w Kaliszu, budowa kanalizacji sanitarnej wraz z drogami w Golęczewie i Zielątkowie w gminie Suchy Las  - to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do woj. wielkopolskiego trafi z budżetu państwa w sumie 794 267 259,59 zł  zł. A to nie koniec, bo przed drugi nabór w części konkursowej.

O tym, ile środków trafi do województwa wielkopolskiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

https://www.poznan.uw.gov.pl/programy/rzadowy-fundusz-inwestycji-lokalnych

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

  • 6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  • 6 mld (środki przydzielane w ramach konkursu – trzeba złożyć wniosek), w tym:
    • 4,35 mld (nabór do 30.09.2020 – właśnie rozstrzygnięty)
    • 1,65 mld (nabór ruszy wkrótce)

Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y.

Na co przeznaczymy przyznane właśnie środki?

Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 267 489 775, 59 zł pozwoli zrealizować kolejne ważne lokalne inwestycje. Dzięki przyznanym właśnie środkom będziemy mogli zrealizować m.in.:

  • Powiat Turecki, 12 mln zł - przebudowa szpitalnych oddziałów: ginekologiczno-położniczego, noworodkowego, dziecięcego, pomocy doraźnej oraz pomieszczeń socjalnych na potrzeby ratownictwa medycznego. 
  • Gmina Rydzyna, 6 mln zł - przebudowa i rozbudowa budynku szkoły podstawowej. Obecnie szkoła mieści się w czterech budynkach w różnych częściach miasta. Rozbudowa obejmuje budowę nowego skrzydła. 
  • Suchy Las,  500 tys. zł - budowa kanalizacji sanitarnej wraz z drogami w Golęczewie i Zielątkowie. 
  • Kalisz , 6,2 mln zł - modernizacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 (3,2 mln zł) oraz budowa kolektora deszczowego na osiedlu Tyniec (3 mln zł)

Pełna lista inwestycji znajduje się na naszej stronie https://www.poznan.uw.gov.pl/programy/rzadowy-fundusz-inwestycji-lokalnych

4,35 mld na inwestycje lokalne w gminach, powiatach i województwach

Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie. W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku.

Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in.  budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 08.12.2020
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 08.12.2020 - 19:57
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 12.07.2021 - 09:09