Spalarnia z pozwoleniem

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann, zapoznał się z ustaleniami z kontroli budowy i wizji terenowej oraz harmonogramem inwestycji prowadzonej w rejonie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej. Wojewoda oczekuje od władz Poznania, że składane deklaracje dotyczące udrożnienia komunikacji w rejonie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej zostaną dotrzymane. Pozwolenie na użytkowanie spalarni zostało wydane.

W środę, 12 października, po rozpatrzeniu odwołania spółki SITA Zielona Energia Sp. z o.o., Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego udzielił pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych Instalacji Termicznego Przekształcania Frakcji Resztkowej Zmieszanych Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Zanim pozwolenie zostało wydane, na wniosek wojewody wielkopolskiego, Zbigniewa Hoffmanna, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę budowy oraz wizję terenową. Zbigniew Hoffmann zapoznał się również z harmonogramem prac związanych z rozbudową układu komunikacyjnego Bałtyckiej i Gdyńskiej. - Zapoznałem się ze szczegółami sprawy, zarówno w aspekcie dokumentacji, jak i faktycznej realizacji. Otrzymałem także zapewnienia od władz miasta w kwestii wyeliminowania utrudnień komunikacyjnych. Mam świadomość, że to miejsce jest ważnym komunikacyjnie fragmentem miasta dla mieszkańców Poznania i Czerwonaka - komentuje Zbigniew Hoffmann. W wyniku działań kontrolnych ustalono, że dojazd do spalarni odbywa się nowo wybudowaną i oddaną do użytku ul. Do Spalarni od strony ul. Bałtyckiej i jest zapewniony również bezpośrednio od strony gminy Czerwonak poprzez ul. Gdyńską i drogę rozprowadzającą.

Zarówno stan zaawansowania robót drogowych, jak i dochowanie terminu dopuszczenia ul. Bałtyckiej do ruchu kołowego w układzie dwujezdniowym (docelowym) potwierdza, że możliwe jest zakończenie zasadniczych robót drogowych całego rozbudowywanego układu zgodnie z harmonogramem, tj. do 30 listopada 2016 roku.

Dotrzymanie tego terminu wymaga od władz miasta podjęcia pilnych starań, aby ruch samochodowy możliwie szybko został poprowadzony wybudowaną nową jezdnią ul. Gdyńskiej nad linią kolejową 356 Poznań Wschód – Bydgoszcz. Umożliwi to rozpoczęcie ostatniego etapu robót. - Inwestor wykonał wszystkie roboty budowlane objęte pozwoleniem na budowę obiektów spalarni, a w toku postępowania odwoławczego przedstawił wymagane dokumenty. Spalarnia prowadzi obecnie rozruch próbny i miesięczna ilość odbieranych odpadów jest zbliżona do poziomu docelowego, zatem obciążenie ruchem samochodowym w związku z udzieleniem pozwolenia na użytkowanie obiektów spalarni nie zwiększy się w znaczący sposób -  tłumaczy Zbigniew Hoffmann.

W obliczu informacji na temat prowadzonych prac i deklaracji ze strony miasta, wojewoda uznał, że udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych spalarni jest zasadne. Wziął pod uwagę również niekorzystne konsekwencje ewentualnego braku pozwolenia, m.in. konieczność zawieszenia działalności Spalarni, a także znaczące finansowe konsekwencje takiej sytuacji dla metropolii poznańskiej.

Ponadto, wojewoda, udzielając pozwolenia na użytkowanie obiektów Spalarni w Poznaniu, oczekuje od władz miasta Poznania, że składane deklaracje dotyczące udrożnienia komunikacji w rejonie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej zostaną dotrzymane. Oczekiwanie wojewody dotyczy także pozostałych części miasta, w których istnieje spory problem związany z udrożnieniem ruchu samochodowego.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 12.10.2016
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:11