Wojewoda wielkopolski skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargi kasacyjne od orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który w sierpniu br. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcia nadzorcze w sprawie utworzenia w mieście Jarocinie sześciu sołectw. W skardze kasacyjnej wojewoda nie zgodził się ze stanowiskiem WSA w Poznaniu co do dopuszczalności tworzenia jednostki pomocniczej jaką jest sołectwo w miastach.
Sołectwo jest jedną z głównych form samorządu mieszkańców wsi. Od 1990 roku stanowi jednostkę pomocniczą samorządu terytorialnego w gminie. Organem uchwałodawczym jest zebranie wiejskie, organami wykonawczymi są sołtys i rada sołecka (jako organ pomocniczy), wybierane przez mieszkańców wsi.
W ocenie organu nadzoru, pod względem funkcjonalnym, społecznym i gospodarczym jednostek tych nie można zrównywać z innymi jednostkami pomocniczymi, które powstały na terenach o charakterze miejskim (osiedla, dzielnice).
Wojewoda uznał także, że wprowadzony w ustawie o samorządzie gminnym podział jednostek pomocniczych był celowy i uwarunkowany ich położeniem, funkcjonalnością, jak i sposobem wykonywania przekazanych danej jednostce zadań publicznych.