Setki operatorów 112 szkoli się w Poznaniu

Treść archiwalna

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, jako w jedynym w kraju ośrodku szkoleniowym, prowadzone są szkolenia dla kandydatów na operatorów numeru alarmowego 112. Szkolenie przechodzą też już zatrudnieni operatorzy w ramach doskonalenia zawodowego. Tylko w 2016 roku systemem szkoleniowym objętych będzie 800 osób z całego kraju. Wielkopolski Urząd Wojewódzki planuje zatrudnić do końca roku prawie 40 operatorów.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu jest jednym z 17 centrów działających na terenie kraju i pierwszym uruchomionym w projekcie SIPR (System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego). Swoje funkcjonowanie rozpoczął 9 lutego 2012 roku. Zadaniem Centrum jest obsługa zgłoszeń alarmowych, wykonywanie analiz związanych z funkcjonowaniem systemu, współpraca oraz wymiana informacji z centrami zarządzania kryzysowego, Policją, PSP, ratownictwem medycznym oraz podmiotami, których numery telefoniczne są obsługiwane w ramach systemu.

CPR przy ul. Wiśniowej w Poznaniu, które obsługuje zgłoszenia kierowane z całego województwa (3 472 tys. mieszkańców), pełni też inną istotną funkcję. Odbywają się tutaj szkolenia operatorów numerów alarmowych zatrudnionych w CPR na terenie całego kraju - zadanie to zostało powierzone przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej wojewodzie wielkopolskiemu.

- To jeden z bardziej odpowiedzialnych zawodów wymagających bardzo dobrego przygotowania. Szybkość reakcji, ale przede wszystkim sprawne podejmowanie decyzji, są często warunkiem ratującym ludzkie życie - mówi wojewoda Zbigniew Hoffmann. Dlatego też oprócz szkoleń dla nowoprzyjętych operatorów w Centrum organizowane są też szkolenia doskonalące.

CPR, jako jedyny ośrodek szkoleniowy w kraju, szkoli operatorów w jednolitych standardach obsługi zgłoszeń alarmowych, tak by osoba zgłaszająca była obsłużona w taki sam, profesjonalny sposób, bez względu na to do którego centrum na terenie kraju się dodzwoni. Do szkoleń wykorzystywane są dwie sale szkoleniowe wyposażone w sprzęt teleinformatyczny, tożsamy z tym na stanowiskach pracy operatorów numerów alarmowych. CPR w Poznaniu pełni też funkcję "primary PSAP" (centrum pierwszego wyboru) przy obsłudze zgłoszeń alarmowych z Polski o zdarzeniach mających miejsce na terenie innego kraju na terenie Unii Europejskiej lub zgłoszeń alarmowych o zdarzeniach mających miejsce na terenie Polski, zgłaszanych do PSAP innego kraju. Obsługa zgłoszeń odbywa się w językach obcych i polega na stałej współpracy pomiędzy CPR w Polsce i CPR funkcjonującymi w krajach Unii Europejskiej.

Cały czas kandydaci na operatorów numerów alarmowych mogą znaleźć zatrudnienie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Nabory na kilkadziesiąt wolnych stanowisk będą odbywać się cyklicznie do końca bieżącego roku. Obecnie w CPR zatrudnionych jest 80 operatorów. Docelowo ma ich być 121. W ubiegłym roku operatorzy obsłużyli 2 126 159 połączeń (5 825 średnio w ciągu doby).

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 28.09.2016
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:11