We wtorek, 24 stycznia br., odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członków Rady Rodziny działającej przy Wojewodzie Wielkopolskim. Rada ustaliła harmonogram działań na 2017 rok oraz przygotowała szereg inicjatyw służących realizacji założeń polityki prorodzinnej i senioralnej.
Rada w tym roku chce położyć szczególny akcent także na politykę senioralną. W jej ramy wchodzi wspieranie aktywnego starzenia się oraz prowadzenie samodzielnego, zadawalającego życia. Działania będą kierowane do ogółu społeczeństwa, władz publicznych na wszystkich szczeblach, a także organizacji pozarządowych. - Naszym celem jest troska o rodzinę postrzeganą kompleksowo - od małych dzieci poprzez osoby dorosłe, na seniorach kończąc. Chcemy także propagować działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa i należytej opieki dla osób starszych - tłumaczy wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.
Głównym zadaniem Rady Rodziny jest zgłaszanie propozycji działań prorodzinnych dla województwa wielkopolskiego, jak i tworzenie rekomendacji dla samorządów w zakresie polityki prorodzinnej, która wpisuje się w szerszą perspektywę polityki demograficznej. Polska obecnie zalicza się do grona państw o najniższym poziomie dzietności na świecie, dlatego prowadzenie odpowiedniej polityki demograficznej jest jednym z priorytetów obecnego rządu.
Istotnym punktem działań w dziedzinie polityki prorodzinnej jest również organizowany przez wojewodę wielkopolskiego konkurs „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie”, którego celem jest wybór wyróżniających się w dziedzinie działań prorodzinnych gmin z terenu Wielkopolski. W tym roku ogłoszona będzie druga edycja tego konkursu. Oceny przesłanych zgłoszeń i rekomendacji dokonuje Rada Rodziny. Wyboru trzech laureatów konkursu dokonuje wojewoda wielkopolski spośród rekomendowanych zgłoszeń.
Obszarem, na który rada chce położyć szczególny nacisk, jest kontynuacja polityki prorodzinnej ze względu na wartość społeczną rodziny, która wychowuje, kształtuje postawy społeczne, dba o system wartości i wyznacza postawy życiowe i wzorce.
Rada ustaliła także harmonogram prac na najbliższy czas. - Rozplanowaliśmy działania na cały 2017 rok. Ich celem jest promocja i edukacja w zakresie polityki prorodzinnej, na którą obecny rząd premier Beaty Szydło położył szczególny nacisk. Doceniamy społeczną wartość rodziny i wspieramy te inicjatywy, które w naszej ocenie wskazują dobre kierunki w realizowaniu polityki prorodzinnej w poszczególnych samorządach, jak i całym naszym województwie - dodaje Marlena Maląg.
W najbliższych miesiącach Rada Rodziny podejmie działania promujące Światowy Dzień Chorego, Światowy Dzień Zespołu Downa czy Narodowy Dzień Życia. W kwietniu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom polityki senioralnej. Tematyka konferencji ma na celu przybliżenie założeń programów rządowych poświęconych zagadnieniom polityki senioralnej.
Z kolei na przełomie maja i czerwca ma odbyć się piknik rodzinny w jednym z miast-laureatów konkursu „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie” z 2016 roku. Piknik odbędzie się w kontekście Międzynarodowego Dnia Rodzin. Piknik ma być okazją do rodzinnego spędzenia czasu ale również do przybliżenia roli asystenta rodziny w kontekście nowych zadań wskazanych w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” oraz podsumowania osiągnięć programu 500+ po roku funkcjonowania. Także pod koniec maja obchodzony będzie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego - planowany piknik będzie również okazją do podkreślenia ważnej i trudnej roli jaką pełnią rodziny zastępcze.
W drugiej połowie 2017 roku w jednym z wielkopolskich miast odbędzie się konferencja poświęcona rozwiązaniom polityki mieszkaniowej. W planach są także uroczystości związane z Dniem Pracownika Socjalnego oraz Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. W grudniu w WUW odbędzie się konferencja dotycząca edukacji prorodzinnej i profilaktyki zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Wtedy także ma mieć miejsce gala wręczenia statuetek konkursu „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie” za rok 2017.