Prace renowacyjne kopca - pomnika w Sokołowie

Treść archiwalna

Ponad 70 000 złotych przekaże wojewoda wielkopolski Piotr Florek gminie Września w ramach dotacji na renowację mogiły i pomnika kosynierów z 1848 roku w Sokołowie oraz odnowienie kwatery powstańców na Cmentarzu Farnym we Wrześni. Podczas prac renowacyjnych przygotowane zostanie również miejsce pochówku dla 25 ekshumowanych w listopadzie kosynierów.

Stoczona 2 maja 1848 roku bitwa pod Sokołowem była najkrwawszym starciem Polaków z wojskami pruskimi podczas Wiosny Ludów na Ziemi Wielkopolskiej. W zwycięskiej dla Polaków bitwie zginęło około 300 powstańców.

Pomnik wzniesiono jesienią 1848 roku z symboliką zaproponowaną przez C.K.Norwida. W 1926 obiekt ogrodzono płotem ze stylizowanych kos bojowych. W czasie II Wojny Światowej pomnik został zniszczony przez Niemców. W 1945 udało się go zrekonstruować, natomiast w 1961 pomnik umieszczono na pięciometrowym kurhanie, w którym spoczywają szczątki uczestników bitwy pod Sokołowem.

Mogiła kosynierów-powstańców z 1848 roku znajduje się również na cmentarzu parafialnym we Wrześni. Nagrobek powstał ze składek mieszkańców miasta i jest najstarszym grobem na wrzesińskim cmentarzu.

Prace renowacyjne kopca - pomnika w Sokołowie obejmą czyszczenie, konserwację i restaurację obelisku, przebudowę bramy w celu przywrócenia jej wyglądu sprzed 1939 roku, uporządkowanie terenu zieleni wokół pomnika oraz umocnienie kopca.

Po zakończeniu prac renowacyjnych w zbiorowym kurhanie złożone zostaną szczątki 25 powstańców - kosynierów z 1848 roku. Szczątki kosynierów ekshumowano z mogiły na terenie dawnego folwarku w Sokołowie koło Wrześni. W miejscu dotychczasowego pochówku powstańców stanie krzyż upamiętniający polskich kosynierów. Uroczysty pogrzeb ekshumowanych powstańców zaplanowany jest na 2 maja 2013 roku, w 165. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Sokołowem.

Na renowację pomnika w Sokołowie oraz mogiły powstańców na cmentarzu we Wrześni wojewoda wielkopolski przekaże 71 000 złotych. Zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych, groby i cmentarze wojenne znajdują się pod opieką państwa. Wojewoda jako przedstawiciel administracji rządowej jest odpowiedzialny za stan ich utrzymania oraz sprawowanie kontroli nad prawidłowym wykonywaniem opieki przez gminy.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 20.03.2013
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:11