Ponad 5,5 tys. rolników wzięło udział w spotkaniach z cyklu Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi. Wydarzenie jak co roku cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników oraz środowisk okołorolniczych. Debaty przeprowadzono w 31 powiatach Wielkopolski. Projekt podsumowano dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.
Spotkania, które odbywały się od 16 stycznia do 1 marca 2023 roku, miały na celu dotarcie do rolników z informacją na temat wdrażania od stycznia 2023 r. znaczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego, a także wykorzystania środków w ramach płatności bezpośrednich i ekoschematów. Ta wiedza będzie miała decydujące znaczenie dla sytuacji finansowej rolników w nadchodzących latach. Cykl warsztatów zorganizował Wielkopolski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolska Izba Rolnicza. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.
Podczas spotkania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu organizatorzy oraz partnerzy projektu podsumowali przedsięwzięcie.
– Instytucje rządowe i samorząd rolniczy, a w razie potrzeby inne organizacje branżowe a nawet przedsiębiorstwa, łączą siły aby kompetentnie dostarczyć wiedzę na temat aktualnych spraw polskiego rolnictwa. Niezmiennie cieszy fakt, że z tych szkoleń, porad i innych form wsparcia chętnie korzystają wielkopolscy rolnicy – podkreślił gospodarz miejsca, wojewoda Michał Zieliński. – Powszednia działalność licznych instytucji i ich zaangażowanie w fachowe doradztwo podczas takich wydarzeń, jak Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi pokazują, że wsparcie rolników jest rzeczywiste, bezpośrednie i stałe - dodał.
Jak podkreślają organizatorzy spotkania były odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsi o stworzenie możliwości do uzyskania rzetelnych oraz praktycznych informacji w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzania różnych instytucji.
– Naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, rozwój gospodarczy terenów wiejskich i wdrażanie rozwiązań, które pracę rolników uczynią bezpieczniejszą, spokojniejszą, bardziej przyjazną dla środowiska, zapewniającą dostatnie utrzymanie całej rodziny – mówi wojewoda.