Ogłoszenie wyników konkursu szkolnego i podsumowanie projektu z Programu „Niepodległa”

Treść archiwalna

Z ogromną satysfakcją prezentujemy wyniki konkursu Wierni do końca. Koleje losów żołnierskich 1918-1921 zapisanych w kamieniu, zorganizowanego z inicjatywy wojewody wielkopolskiego.

Komisja konkursowa, w składzie: Henryk Krystek (dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu), Michał Krzyżaniak (dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie), Wojciech Lorek (adiunkt w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, jako reprezentant Muzeum Narodowego w Poznaniu), Jarosław Biegała (przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu, jako Podmiotu Współpracującego), pod przewodnictwem Piotra Jurkiewicza (doradcy Wojewody Wielkopolskiego) dokonała wyboru najlepszych prac. Laureatami zostały:

1. Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach im. Jadwigi Dziubińskiej (reprezentowany przez Natalię Tobolską, Natalię Solińską i Aleksandra Markiewicza);

2. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Krotoszynie (reprezentowana przez Karola Szkudłapskiego);

3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Jarocinie im. Ks. Jana Twardowskiego (reprezentowana przez Matyldę Witczak, Franciszka Błaszczyka i Wojciecha Kuderczaka).

Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody w postaci tablic multimedialnych, a ich reprezentanci zestawy nagród indywidualnych. Łączna pula nagród w konkursie wyniosła 15.000 zł. Przekazanie nagród i spotkanie z laureatami nastąpi w terminie późniejszym.

Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu Semper fidelis Poloniae. Ochrona pamięci o Wielkopolanach poległych za niepodległość Polski 1918-1921 sfinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Równocześnie zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją poświęconą tematyce grobownictwa wojennego: Za Boga i Ojczyznę. Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918-1921. Album jest efektem tego samego projektu z Programu NIEPODLEGŁA i został przygotowany przez pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Zawiera opisy grobów wojennych Wielkopolan poległych między 1918 a 1921 - głównie ofiar wojny polsko-bolszewickiej, ale również innych konfliktów: z Ukrainą, Litwą i Niemcami (przede wszystkim z okresu Powstań Śląskich oraz wydarzeń związanych z przyłączeniem Pomorza do odrodzonej Polski). W przewodniku zaprezentowano też ocalone od całkowitego zapomnienia, niedawno odnalezione groby powstańców wielkopolskich.

Publikacja została podzielona na trzy części. W pierwszej zamieszczono opisy grobów z ponad 40 miejscowości położonych w granicach województwa wielkopolskiego. W drugiej przybliżono informacje o kilkudziesięciu obiektach spoza Wielkopolski (aneks nr 1). Całość uzupełnia elektroniczna baza (w formie imiennej listy strat), obejmująca nieco ponad 2600 nazwisk żołnierzy, których zgony odnotowano w księgach metrykalnych wielkopolskich urzędów stanu cywilnego (aneks nr 2).

Naszym partnerem w pracach nad przewodnikiem było Archiwum Państwowe w Poznaniu, które objęło patronat nad aneksem nr 2. Publikacja jest dostępna w postaci elektronicznej (w formacie pdf) i można ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej. Zachęcamy do lektury oraz wykorzystywania zamieszczonych w niej treści.

Osoby posiadające informacje o zaprezentowanych w przewodniku grobach, jak również o innych obiektach grobownictwa wojennego zachęcamy do kontaktu z naszym Urzędem - Oddział Organizacyjny i Ochrony Dziedzictwa Narodowego
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, tel. 618 541 541

 

Inowrocław (grób Wilhelma Żurka)Inowrocław (kwatera wojenna)Toruń (grób Gerarda Pająkowskiego)Toruń (kwatera wojenna)Grudziądz (Cmentarz Garnizonowy)Grupa, gm. Dragacz (kwatera wojenna)

Autor: Łukasz Krysztofiak
Data utworzenia: 29.12.2020
Osoba publikująca: Anna Czuchra
Data publikacji: 29.12.2020 - 11:50
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 12.07.2021 - 09:09