Monitoring w szkołach

Treść archiwalna

Zakończył pracę powołany przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka zespół ds. oceny wniosków w ramach rządowego programu "Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach". Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało w tym roku dla Wielkopolski na realizację programu kwotę 992 400 zł.

Z przedłożonych 463 wniosków komisja zarekomendowała wojewodzie 104 projekty, które mogą otrzymać dotację. Z powodu niespełnienia kryteriów formalnych 109 wniosków zostało wykluczonych.

Kryteriami, którymi kierował się zespół podczas wybierania wniosków były efektywność inwestycji, zagrożenie bezpieczeństwa w danej szkole/placówce oświatowej, kompleksowość złożonego wniosku, a także wysokość zaangażowanych środków własnych przez organy założycielskie. Znaczenie miała liczebność placówki, wielkość jednostki, na której znajduje się szkoła oraz fakt, czy dotychczas korzystała ona z dofinansowania zestawów do monitoringu. Zgodnie z założeniami programu 80% kosztów dofinansuje budżet państwa państwo pozostałe 20% stanowić będzie wkład samorządów. W przypadku modernizacji lub rozszerzenia działających już w placówkach urządzeń, dofinansowanie z budżetu centralnego może zostać podwyższone do 90%.

Na wsparcie w ramach programu liczyć mogą samorządy prowadzące szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, zespoły tych szkół oraz szkoły i placówki artystyczne liczące nie mniej niż 200 uczniów lub wychowanków. Natomiast publiczne młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze oraz bursy będę mogły liczyć na wsparcie bez względu na ilości podopiecznych.

Celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno uczniów jak i nauczycieli przebywających na terenie szkół i placówek. Lista placówek, którym została udzielona dotacja w ramach realizacji programu znajduje się na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce „WAŻNE”.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 30.06.2009
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:11