Grypa pod kontrolą

Treść archiwalna

Grypa jest pod kontrolą, a sytuacja epidemiologiczna województwa, tak jak w roku ubiegłym, nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców Wielkopolski. Takie wnioski przedstawili dziś wojewodzie wielkopolskiemu Zbigniewowi Hoffmannowi specjaliści i szefowie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Z danych zaprezentowanych przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że od początku roku w województwie wielkopolskim na grypę zachorowało blisko 111 tysięcy osób. Jest to liczba zbliżona do ubiegłego roku, gdy zachorowań na różnego rodzaju wirusy grypy było o zaledwie 3 tysiące mniej niż obecnie. Jak mówi dyrektor WSSE Andrzej Trybusz, około 60 proc. z ogólnej liczby infekcji grypowych może mieć związek z wirusem A/H1N1, który jest jednym z kilku wirusów grypy sezonowej. Nie jest on nowym typem wirusa i jak podkreślają eksperci, nie stanowi nadzwyczajnego zagrożenia dla populacji, które wymagałoby nadzwyczajnych działań profilaktycznych, takich jak dezynfekcja pomieszczeń czy zamykanie szkół. 

W aktualnym sezonie epidemicznym (2015/2016) zmarło 14 dorosłych pacjentów, którzy oprócz grypy chorowali też na inne poważne choroby (m.in. nowotwory, cukrzycę, niewydolność krążenia). Z powodu grypy hospitalizowane są głównie dzieci. W Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu oraz na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu z uwagi na bezpieczeństwo wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia.

W ocenie prof. Magdaleny Figlerowicz, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych, z uwagi na szczyt sezonu grypowego, możemy spodziewać się zwiększenia liczby chorych w okresie najbliższych 2-3 tygodni. Zdaniem Pani profesor, nadal więc warto zaszczepić się przeciwko grypie. Jest to ciągle najskuteczniejszy i zarazem najmniej kosztowny sposób zapobiegania tej chorobie.

Wielkopolski Sanepid prowadzi stały monitoring w ramach rutynowego nadzoru nad grypą i podejrzeniami grypy. Doraźnie przeprowadzono kontrole szpitali w regionie pod kątem przygotowania ich do hospitalizacji pacjentów chorych na grypę, które nie wykazały większych nieprawidłowości. Na przełomie lutego i marca odbędą się kontrole w szkołach w celu oceny warunków utrzymania higieny oraz monitorowania frekwencji uczniów na zajęciach. Przygotowano też szeroką akcję informacyjną na temat profilaktyki grypy.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 26.02.2016
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:11