Rada Ministrów wydała rozporządzenie zgodnie z którym, sześć miejscowości w kraju, w tym wielkopolska Dobrzyca, otrzyma od nowego roku status miasta.
Z inicjatywą zmiany statusu miejscowości wystąpiły Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej i Bractwo Strzeleckie p.w. św. Tekli w Dobrzycy. Wniosek Rady Gminy w Dobrzycy o nadanie wsi Dobrzyca statusu miasta poparł wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Swoją decyzję wojewoda argumentował uwarunkowaniami historycznymi oraz gospodarczo - administracyjnymi miejscowości.
Położona w południowo - wschodniej części Wielkopolski Dobrzyca ma bogatą historię i od XV wieku stanowi ważny ośrodek handlowy i komunikacyjny regionu. 16 maja 1440 roku król Władysław Warneńczyk nadał Dobrzycy prawa miejskie i od tego czasu miejscowość rozwijała się bardzo dynamicznie, przyczyniając się jednocześnie do rozkwitu szlaku gospodarczego Koźmin - Kalisz. Prawa miejskie Dobrzyca utraciła w 1943 roku w związku z reformą administracyjną przeprowadzoną w okresie międzywojennym.
Obecnie wieś liczy ponad 3 tys. mieszkańców i stanowi centrum gospodarczo - administracyjne gminy. Poza instytucjami publicznymi w Dobrzycy znajduje się wiele placówek prywatnych, takich jak banki, ośrodki ochrony zdrowia, punkty handlowo-usługowe i zakłady produkcyjne. Ponadto, miejscowość może poszczycić się wyjątkowymi obiektami zabytkowymi, wśród których wyróżnić należy kościół pw. św. Tekli i pałac Gorzeńskich.