Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann spotkał się z przedstawicielami służb i inspekcji w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży w diecezjach, które odbędą się w dniach 20-25 lipca i poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Pielgrzymi przyjadą do pięciu znajdujących się na terenie Wielkopolski archidiecezji i diecezji: gnieźnieńskiej, poznańskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej.
Organizatorzy diecezjalnych ŚDM przedstawili plany i szacunkowe dane dotyczące pielgrzymów. W Pile zakwaterowanie znaleźć mają goście ze Szwajcarii i Guam a diecezja włocławska przyjmie pielgrzymów na terenie powiatów kolskiego, konińskiego i tureckiego. W Gnieźnie finał diecezjalnych spotkań młodych odbędzie się na stadionie żużlowym. Z terenu diecezji ponad 1100 osób pojedzie na ŚDM do Krakowa.
ŚDM w Poznaniu skupią się wokół modlitw, koncertów i przedstawień w strefie pielgrzyma na Cytadeli. Wielkopolska policja szacuje, że na terenie województwa przebywać będzie 18 tysięcy pielgrzymów, w tym 7,5 tysiąca obcokrajowców. Strażacy z Wielkopolski będą w gotowości nie tylko na terenie województwa. Poprowadzą też działania zabezpieczające podczas głównych uroczystości w Krakowie.
Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych deklarują, że są gotowi do przetransportowania 180 tysięcy pielgrzymów. Dla 13 tysięcy z nich dojazd do i z Krakowa zapewnić chcą Koleje Wielkopolskie. Dla wszystkich pielgrzymów na poznańskim dworcu działać będzie całodobowy punkt informacyjny. O bezpieczeństwo transportu ma zadbać też Inspekcja Transportu Drogowego, kontrolując autokary wożące pielgrzymów. Do pomocy przygotowuje się też straż graniczna. Zwiększona liczba patroli ma służyć pomocy w kontaktach z obcokrajowcami. Podczas posiedzenia służby WSSE zdementowały medialne doniesienia o rzekomej możliwości przenikania wirusa Zika - zgodnie z przekazanymi informacjami przybycie pielgrzymów nie stanowi zagrożenia wirusem.
Trwają szkolenia dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w zakresie zasad bezpiecznego zachowania czy udzielania pierwszej pomocy. Do obsługi potencjalnie zwiększonej liczby połączeń przygotowani są też operatorzy numeru alarmowego 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego wojewody.