Pod przewodnictwem wicekuratora dr. Krzysztofa Błaszczyka delegacje trzech szkół wielkopolskich (VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jarocinie, Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dr. K. Hołogi w Nowym Tomyślu,) udały się na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na lekcję historii w Belwederze. Kancelaria Prezydenta przyjęła uczniów i nauczycieli z Wielkopolski - aktywnie biorących udział w pracach na niwie historycznej.
W nawiązaniu do zbliżającej się 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca, lekcja poświęcona była tematyce roku 1956 i wydarzeń, jakie miały miejsce w Poznaniu oraz na jesieni w Budapeszcie. Prelegentem był dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr Janos Tischler, który ze swojej węgierskiej perspektywy przedstawił wydarzenia 1956 roku. Jak zaakcentował prelegent czerwcowe wydarzenia z Poznania stały się impulsem dla społeczności węgierskiej i przyczyniły sie do wybuchu powstania jesienią 1956 roku na Węgrzech. Doktor J. Tischler pokazał także na zdjęciach przykłady przyjaźni pomiędzy narodami polskim i węgierskim, która dojrzewała w trakcie tragicznych wydarzeń roku 1956, przejawiająca się solidarnością i gestami ludzkiej pomocy udzielanej Polakom przez Węgrów i Węgrom przez Polaków.
Gospodarzem wydarzenia w imieniu Prezydenta RP Rzeczypospolitej Polskiej był podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Po odbytej lekcji był czas na rozmowy przy herbacie i kawie. Kurator wraz z ministrem rozmawiali na temat planowanych działań patriotycznych w województwie wielkopolskim. Otwarto też dla zwiedzających pomieszczenia reprezentacyjne Belwederu oraz wystawy poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Na zakończenie spotkania minister Wojciech Kolarski przekazał zgromadzonej młodzieży zaproszenie do udziału w oficjalnych obchodach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca i do spotkania z prezydentami Polski i Węgier.