Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odwiedziła dziś gminę Czerwonak. Z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem oraz wicewojewodą Marleną Maląg podsumowali pierwszy miesiąc realizacji Programu "Rodzina 500 plus" w Wielkopolsce.
- Ponad 70 procent gmin na bieżąco wypłaca środki w ramach Programu "Rodzina 500 plus". Samorządy bardzo sprawnie radzą sobie z przyjmowaniem wniosków i wydawaniem decyzji, ale są jeszcze takie gminy, które nie rozpoczęły przekazywania środków - mówiła minister. Minister Rafalska z wicewojewodą Marleną Maląg i wójtem gminy Czerwonak Jackiem Sommerfeldem odwiedzili Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, w którym mieści się Szkoła Podstawowa, Gimnazjum oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Wcześniej spotkali się z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwonaku. GOPS zarejestrował do tej pory ponad 1,6 tys. wniosków - blisko połowę z nich rodzice i opiekunowie złożyli w formie elektronicznej. W kwietniu w gminie Czerwonak wypłacono już świadczenia w wysokości 475,3 tys. złotych a najwyższa kwota przekazana jednej rodzinie to 2,5 tys. złotych. Jak informował wójt, wypłaty rozpoczęły się po uruchomieniu środków przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Rodzice mogą składać wnioski w Urzędzie Gminy Czerwonak, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Koziegłowach. Oceniając sposób realizacji programu w gminie Czerwonak, minister Rafalska podkreśliła sprawność organizacji. - Gmina była bardzo dobrze przygotowana do realizacji Programu "Rodzina 500 plus". Wdraża ten program bez dodatkowego zatrudnienia. Jest w Polsce wiele samorządów, które podobnie, dzięki wewnętrznej organizacji, sprawnie obsługują rodziców ubiegających się o świadczenie wychowawcze.
Jak wynika z analiz, w pierwszym miesiącu działania programu już 70 procent gmin województwa wielkopolskiego rozpoczęło wypłatę świadczeń wychowawczych. Rodzice i opiekunowie złożyli w tym czasie ponad 215 tys. wniosków i otrzymali blisko 60 tys. decyzji administracyjnych. Zgodnie z szacunkami - to ponad 60 proc. uprawnionych do pobierania tego świadczenia w regionie. Na rodzinne konta przekazane zostały od początku kwietnia już 32,4 mln złotych. Docelowo, do końca roku, wielkopolskie rodziny otrzymają wsparcie w wysokości 1,6 mld. Mówiąc o wypłatach, minister zwróciła uwagę na gminy, które jeszcze nie rozpoczęły przekazywania środków, choć wcześniej fundusze na wypłaty zostały przekazane samorządom przez wojewodę. Zgodnie z informacją przekazaną przez wojewodę wielkopolskiego do samorządów, w których jeszcze nie są wypłacane środki, skierowane zostało pismo z prośbą o systematyczną wypłatę świadczenia wychowawczego.
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu jeszcze w marcu uruchomiona została infolinia dla rodziców i urzędników realizujących program. Pod numerem 61 854 11 77 i adresem 500plus@poznan.uw.gov.pl można uzyskać informacje o programie oraz zgłosić wnioski i uwagi dotyczące wdrażania programu. Porad udzielają też bezpośrednio urzędnicy z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy w trzech busach „500 plus” od 1 kwietnia odwiedzają wszystkie gminy w województwie. Do tej pory specjalne busy promujące program dotarły już do ponad połowy gmin i pokonały blisko 8,5 tys. kilometrów. Z burmistrzami, wójtami i prezydentami miast spotykają się też w sprawie programu wsparcia polskich rodzin wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz wicewojewoda Marlena Maląg.