W Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim zainaugurowano główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. W uroczystościach uczestniczył Episkopat Polski, biskupi z zagranicy oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. W uroczystościach uczestniczyli też wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann i wicewojewoda Marlena Maląg.
Czwartkowa msza święta w katedrze gnieźnieńskiej była głównym wydarzeniem centralnych uroczystości rocznicowych. Nabożeństwo odprawił legat papieski ks. kardynał Pietro Parolino. W katedrze obecny był prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele duchowieństwa, rządu, parlamentarzyści oraz zaproszeni goście.
Podczas mszy nastąpiło odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Legat papieski przekazał też 37 krzyży misyjnych dla duchownych i świeckich, którzy rozpoczną misję ewangelizacyjną za granicą.
Uroczystości w Gnieźnie zainaugurowało 372. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Rozpoczęte w Gnieźnie, a kontynuowane w Poznaniu obrady, dotyczą czterech zagadnień: konsekwencji przyjęcia chrztu przez Mieszka I oraz osobistego wymiaru tego wydarzenia, przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka, migracji w Europie oraz problemów rodziny.
Symboliczne nabożeństwo odbyło się także na Ostrowie Lednickim. W godzinach popołudniowych na Wyspie Lednickiej zabrzmiał dzwon „Mieszko i Dobrawa” odlany specjalnie na 1050. rocznicę Chrztu Polski, który pod koniec nabożeństwa poświęcił Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Na zakończenie pierwszego dnia obchodów rocznicowych w gnieźnieńskim teatrze im. Aleksandra Fredry zaprezentowany został film w reżyserii Macieja Pawlickiego pt. „Mesco dux baptizatur”, opowiadający historię księcia Mieszka I.