W holu urzędu stanęły romskie wozy, a po korytarzach rozbrzmiał dźwięk hymnu Dzelem, Dzelem. To znak, że rozpoczęły się VI Światowe Spotkania z Kulturą Romską. Przez jedenaście dni każdy będzie miał szansę posłuchać romskiej muzyki, poznać dawne cygańskie rzemiosło i podyskutować o relacjach polsko-rosmkich. Wicewojewoda Przemysław Pacia oficjalnie otworzył znajdującą się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wystawę "Tabor Przyjaciół" przygotowaną przez Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie i tym samym zainaugurował VI Światowe Spotkania z Kulturą Romską. W uroczystości wzięli udział także poseł Arkady Fidler oraz Wiceprezydent Miasta Poznania Maciej Frankiewicz. Honorowy patronat nad imprezą objęła Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak.
VI spotkania rozpoczęły się koncertem zespołu Tatra Roma, pod przewodnictwem wirtuoza skrzypiec, króla Czardaszy Miklosza Deki Czureji. W tym roku po raz pierwszy głos zabrała przedstawicielka młodego pokolenia Romów, Sara Czureja. W lata poprzednich publiczność poznała ją jako wschodzącą gwiazdę muzyki romskiej. Sara zachwycała grą w zespole Tatra Roma na cymbałach węgierskich. W tym roku przed swoim muzycznym występem zachęcała młodych Romów do aktywnych działań na rzecz swojego środowiska. Artystka podkreślała, że w dzisiejszych czasach poza tradycją romską, którą należy kultywować, równie ważna jest edukacja. To dzięki niej mogą polepszyć się warunki życia i wizerunek Romów.
Organizatorem Światowych Spotkań z Kulturą Romską jest poznańska Fundacja Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie. Celem imprezy jest wspieranie rozwoju artystycznego oraz promocja twórców i artystów romskich, ze szczególnym uwzględnieniem młodych talentów. Romowie chcą aktywizować swoje środowisko artystyczne i tym samym przekonywać młodych Romów do kontynuowania własnego dziedzictwa kulturowego.