W siedzibie poznańskiego PKS, wojewoda wielkopolski Piotr Florek spotkał się z załogą przedsiębiorstwa zainteresowaną dalszym procesem prywatyzacyjnym firmy. Wojewoda poinformował pracowników, iż wobec niepodjęcia przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwały intencyjnej dotyczącej przejęcia PKS poprzez komunalizację, zwrócił się do delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa o wyjaśnienie, czy ma kontynuować rozpoczęty proces prywatyzacji bezpośredniej, czy też wystąpić z wnioskiem o dokonanie komercjalizacji przedsiębiorstwa.
Z informacji przekazanych przez delegaturę MSP wynika, iż jedynym możliwym sposobem postępowania jest wystąpienie do Ministra Skarbu Państwa z wnioskiem o dokonanie komercjalizacji poznańskiego PKS. Konieczność zastosowania tej ścieżki prywatyzacji wynika ze znowelizowanej w 2006 roku ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Zgodnie z jej zapisami w sytuacji zakończenia fiaskiem procesu prywatyzacji bezpośredniej po 30 czerwca 2007 r. organ założycielski, w tym przypadku wojewoda, powinien zakończyć prowadzone przez siebie postępowanie prywatyzacyjne i wystąpić z wnioskiem o dokonanie komercjalizacji przedmiotowego przedsiębiorstwa.
Wojewoda zapewnił, że wobec zaistniałej sytuacji w najbliższych dniach zwróci się do kierownika PKS, z prośbą o przygotowanie stosownych dokumentów, niezbędnych do wystąpienia z wnioskiem do ministerstwa. Dodał także, że taka ścieżka prywatyzacji gwarantuje załodze oraz emerytom 15 proc udział w tworzonej spółce i nie wyklucza możliwości dalszej sprzedaży skomercjonalizowanego przedsiębiorstwa, bądź jego komunalizacji.