Granica zachodnia a Powstanie Wielkopolskie

Treść archiwalna

Dokumentację geodezyjną związaną z przebiegiem granic zachodniej Polski na przykładzie Wielkopolski można zobaczyć od dziś na wystawie otwartej w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Ekspozycji towarzyszyło seminarium zorganizowane przez wielkopolski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich, które otworzył wojewoda Piotr Florek.

Seminarium wpisuje się w obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W tym roku bowiem mija 90. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, którego postanowienia ukonstytuowały przebieg granic naszego kraju. - Cieszę się, że moi koledzy geodeci zaprezentowali tak cenne dokumenty, które często po raz pierwszy są prezentowane szerszej publiczności – powiedział wojewoda.

zdjęciezdjęciezdjęcie
Przedstawiane podczas seminarium dokumenty, to głównie operaty graniczne znajdujące się w Powiatowych Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Chodzieży, Czarnkowie, Międzychodzie i Ostrowie Wielkopolskim. Operat określający wielkopolski odcinek granicy zachodniej odrodzonej Rzeczpospolitej składa się z 14 sekcji. Zachowana dokumentacja zawiera punkty graniczne, nazwy miejscowości granicznych, a także zdjęcia.

Uczestniczący w seminarium dr Marek Rezler opisał tło historyczne związane z kształtowaniem się granicy oraz liczne uwarunkowania, które zadecydowały o odrodzeniu się państwa polskiego. – Jestem przekonany, że niezwykle cenne dokumenty powinny zostać jak najszybciej zbadane przez naukowców – powiedział znany poznański historyk. Ostatnie publikacje opisujące problem kształtowania się polskiej granicy zachodniej pochodzą z lat sześćdziesiątych.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 16.03.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58