65. rocznica Likwidacji Litzmannstadt Ghetto

Treść archiwalna

Wicewojewoda Przemysław Pacia uczestniczył w obchodach 65. rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto, które odbyły się Łodzi z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy uroczystości zapalili znicze na terenie Memoriału Radegast Bahnhof a następnie przeszli w Marszu Pamięci do Parku Ocalałych, gdzie odsłonięto Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.

Prezydent Kaczyński wręczył odznaczenia państwowe polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Tragedia ludności żydowskiej, skupionej przez Niemców w Łodzi, jest związana również z Wielkopolską. We wrześniu 1942 roku okupanci nakazali wywiezienie z getta osób niezdolnych do pracy, przede wszystkim dzieci poniżej 10. roku życia, chorych i starców. W wyniku tej akcji ponad 16 tys. ludzi przewieziono do obozu zagłady w Kulmhof am Ner (Chełmnie nad Nerem w powiecie kolskim), gdzie wszyscy zginęli uduszeni spalinami w specjalnych samochodach-komorach gazowych.

Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacja getta w 1944 roku. Od maja do sierpnia wywieźli stamtąd ponad 72 tys. ludzi wprost do komór gazowych obozu Auschwitz - Birkenau. Pozostałe osoby zostały wysłane do obozu pracy w Königswurstenhausen niedaleko Berlina oraz fabryk w Dreźnie, gdzie prawie wszystkim udało się doczekać wyzwolenia.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 27.08.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59