Pamiętamy!

Treść archiwalna

- Jesteśmy tu, aby pamiętać. To pamięć bowiem jest najlepszym kluczem do budowania przyszłości, opartej na sprawiedliwości i pojednaniu. Dziś, w imieniu polskich żołnierzy poległych na polach bitewnych, w imieniu milionów obywateli naszego kraju, stoimy na straży bolesnego świadectwa - powiedział podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

W ten wyjątkowy dzień przy pomniku Armii Poznań spotkali się kombatanci, przedstawiciele władz, harcerze i wszyscy ci, którzy chcieli oddać cześć bohaterom Września 1939. Uroczysty apel poległych poprzedziła msza święta celebrowana przez arcybiskupa metropolitę poznańskiego Stanisława Gądeckiego w kościele na Wzgórzu św. Wojciecha.

Przy monumencie upamiętniającym bohaterstwo żołnierzy powołanej w celu obrony Wielkopolski i współdziałania z sąsiednimi formacjami Armii Poznań, delegacje złożyły kwiaty. Na znajdujących się na stokach pobliskiej Cytadeli grobach poległych podczas Wojny Obronnej 1939 lotników zapłonęły znicze a wojewoda wraz z prezydentem miasta wypuścili białe gołębie pokoju, symbolizujące wszystkie te humanistyczne wartości, wierność którym zapewniła Europie najdłuższy czas pokoju od wieków.

Na Cmentarzu Garnizonowym na Cytadeli znajdują się groby lotników poległych w 1939 roku. Ich załogi strącone zostały między innymi nad Wylazłowem, Dołhą czy Walichnowami. Pod koniec lat osiemdziesiątych (1986-1990) uroczyście pogrzebano ich po wcześniejszej ekshumacji z rozproszonych grobów w 23 mogiłach na stokach Cytadeli.

Wieczorem kombatantów i zaproszonych gości w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza skupił koncert „Cały Twój, Ojczyzno” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Orkiestra pod batutą majora Pawła Joksa zaprezentowała kilkanaście pieśni, stanowiących muzyczną podróż przez historię Polski i świata. Orkiestra od ponad półwiecza koncertuje w kraju i za granicą, zdobywając liczne wyróżnienia wojskowe i muzyczne.

Honorowym gościem koncertu był odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski dowódca plutony w walkach nad Bzurą najstarszy z wielkopolskich kombatantów major Zygfryd Kordus. Gości udających się na koncert witał wojewoda wielkopolski w asyście członków grupy rekonstrukcyjnej Walhalla, która zaprezentowała mundury, w jakich 70 lat temu walczyli polscy żołnierze.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 01.09.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59