„Majątku, jaki mi Bóg w ręce oddał, nigdym nie uważał za własność moją, lecz za własność Polski, w czasowym moim posiadaniu” – mawiał hr. Władysław Zamoyski. W setną rocznicę jego śmierci w Kórniku oficjalnie odsłonięto jego pomnik. W wydarzeniu wziął udział Jarosław Maciejewski – II Wicewojewoda Wielkopolski.
Ceremonia rozpoczęła się wspólnym złożeniem wiązanek w krypcie rodziny Zamoyskich w Kolegiacie Kórnickiej. Następnie zaproszeni goście, Górale, samorządowcy, służby mundurowe i Kórniczanie wspólnie udali się na skwer Władysława Zamoyskiego, gdzie uroczyście odsłonięto pomnik.
Stawiał dobro wspólnoty ponad swoje dobro – mówił Jarosław Maciejewski – II Wicewojewoda Wielkopolski.
Identyczny pomnik hr. Władysława Zamoyskiego stoi na Krupówkach w Zakopanem. Pomnik autorstwa rzeźbiarza Michała Gąsienicy-Szostaka postawiono w 2003 r. Uroczystość w Kórniku była uhonorowaniem współpracy między Gminą Bukowina Tatrzańska, Miastem Zakopane i Gminą i Miastem Kórnik.
Hrabia Władysław Zamoyski całe życie działał na rzecz dobra Polski. Fundator Zakładów Kórnickich, członek założyciel Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, współtworzył Szkołę Domowej Pracy Kobiet. Dzięki jego staraniom okolice Morskiego Oka przynależą do Polski.
Sejmik Województwa Wielkopolskiego ustanowił rok 2024 rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego – jestem dumny, że miałem swój udział w podjęciu tej uchwały – podkreślał wojewoda Maciejewski.